eReport.sk
Ivermektín, foto: tasr

Primárka varuje: Ľudia užívajú ivermektín pre zvieratá, potom končia v nemocnici


Opatrne, nie je to lentilka! Posledné týždne zažíva liek, ktorý pôvodne slúžil ako antiparazitikum, na Slovensku veľký boom. Laická verejnosť a časť odborníkov tlačili na ministerstvo zdravotníctva, aby povolilo liečbu ivermektínom. Keďže ale nejde o voľnopredajný liek, mnohí ľudia zobrali liečenie do vlastných rúk.

Infektologička a primárka z bratislavských Kramárov upozorňuje, že sa im začali kopiť prípady, kedy prídu do nemocnice ľudia, ktorí užili ivermektín určený pre hospodárske zvieratá. „Títo pacienti prichádzajú s hnačkami, s neurologickými, psychiatrickými symptómami. Môžu to byť síce symptómy, ktoré súvisia s covidom, prípadne niečím iným, ale nemôžeme vylúčiť, že by mohlo ísť o nežiadúce účinky tohto lieku,“ povedala v diskusii Veda pomáha – COVID-19 lekárka Alena Koščálová. V tejto súvislosti preto apeluje na verejnosť. „Keď už niekto užíva ivermektín, tak prosím vás, užívajte humánny ivermektín a nie ten, ktorý je určený na veterinárnu medicínu,“ upozorňuje.

Lekárka varuje. Ak už chcete na vlastnú päsť užívať Ivermektín, tak ten pre ľudí. – Foto: wikipédia

Infektologička zároveň zdôraznila, že ide o liečivo, nie cukrík. „Ivermektín nie je lentilka. Najmä, keď sa podáva vo vysokých dávkach. Niektorí majú pocit, že si ho dajú ako prevenciu, potom si ho dajú vo včasnom štádiu a potom si ho žiadajú, aj keď sa dostanú do nemocnice. Ale tie dávky sa kumulujú a liek môže reagovať aj s inými liekmi, pretože liečba je robustná. V tomto ohľade sme obozretní. Sme otvorení, ale nie je to niečo, kde si povieme, že ideme do toho a dáme to každému pacientovi, ktorý je hospitalizovaný.“

Kyslík, kortikoidy a heparín sú zatiaľ uznávané v boji s COVID-19. – Foto: shutterstock

Rezervovaný postoj niektorých lekárov voči ivermektínu vysvetlil infektológ Peter Sabaka. Podľa neho je problém v nedokonalých štúdiách, ktoré by jeho účinnosť potvrdzovali. „Problém je, že štúdie neboli dobre dizajnované.“ Ako príklad uviedol, že niektorí pacienti sa zo sledovania „stratili“. „Na základe takýchto menej kvalitných štúdií je ťažko povedať, či ivermektín naozaj funguje,“ upozornil Sabaka. „To, čo má jednoznačné dôkazy, že zlepšuje prežívanie hospitalizovaných pacientov, je jednoznačne kyslík, potom sú to kortikoidy a nízkomolekulový heparín,“ dodal lekár.

Pacientom, ktorí nemajú ťažký priebeh ochorenia a nemajú ani rizikové faktory na ťažký priebeh ochorenia odporúča vitamínoterapiu. „Jednak je to vitamín C a čoraz viac pribúdajú dôkazy v prospech suplementácie vitamínu D. Rozhodne 1 000 medzinárodných jednotiek denne je dobrý začiatok,“ povedal infektológ a zároveň tiež radí pokoj na lôžku.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Primárka varuje: Ľudia užívajú ivermektín pre zvieratá, potom končia v nemocnici

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne