eReport.sk
Na ilustračnej snímke osobný vlak rakúskeho dopravcu Österreichische Bundesbahnen (ÖBB).
Foto: tasr

V Rakúsku nebudú premávať vlaky! Železničiari idú do štrajku za vyššie platy

Vlaky v Rakúsku sa v pondelok zastavia! Zamestnancom rakúskych železníc sa nepodarilo dohodnúť na zvýšení platov. V pondelok tak vstúpia do celodenného štrajku. O zlyhaní v poradí už piateho kola rozhovorov o mzdách pre zhruba 50.000 zamestnancov pracujúcich pre približne 65 železničných dopravcov vrátane štátnej železničnej spoločnosti ÖBB informovali obe strany, píše v nedeľu rakúska agentúra APA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Británia, pošta, britská pošta
  2. Autobusy spoločnosti eurobus. Archívna snímka
  3. Ilustračné foto

Takýto vývoj udalostí znamená, že keď sa vlaky v Rakúsku zastavia, v pondelok nebudú v Rakúsku premávať regionálne, diaľkové ani nočné vlaky. Fungovať bude len autobusová doprava prevádzkovaná mestami a obcami, a to vrátane mestskej hromadnej dopravy, informuje agentúra AP.

Chcú na výplatách o štyri stovky viac

Odborové hnutie Vida zastupujúce zamestnancov v dopravnom sektore požadovalo pre železničiarov mesačné zvýšenie platu o 400 eur. To by podľa odborárov predstavovalo v priemere 12-percenenté zvýšenie ich miezd. Zamestnávatelia však tvrdia, že by išlo v priemere až o 13,3-percentné zvýšenie, čo označili za príliš vysoké.

Štátne železnice štrajk ostro odsúdili

Štátna železničná spoločnosť ÖBB ohlásený štrajk ostro odsúdila. Informovala pritom, že zamestnávatelia ponúkajú železničiarom 8,44-percentné zvýšenie platov. Rakúsko, rovnako ako iné krajiny, zaznamenalo tento rok po ruskej invázii na Ukrajinu nárast inflácie. Ročná miera inflácie tam v októbri predstavovala 11 percent.

V júli štrajkovali železničiari vo Francúzsku

Aj vlakovú dopravu vo Francúzsku narušil tento rok v júli jednodňový štrajk železničiarov, ktorí sa pre rastúce životné náklady domáhali zvýšenia miezd. Najviac skomplikoval premávku regionálnych vlakov, napríklad prímestských liniek v oblasti Paríža.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Rakúsku nebudú premávať vlaky! Železničiari idú do štrajku za vyššie platy

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti