Ruský prezident Vladimír Putin sa ešte pred rokom tešil relatívne výraznej podpore zo strany slovenských občanov. V marci 2021 ho pozitívne vnímalo až 55 % občanov. S jeho obľúbenosťou na Slovensku však zjavne výrazne pohla invázia Ruska na Ukrajinu. V marci 2022 ho pozitívne vnímalo už len 28 % opýtaných. Informácie vyplývajú z prieskumu, ktorý pre organizáciu Globsec medzi 18. a 23. marcom spracovala agentúra Focus.
Putina vníma pozitívne 5,8 % ľudí, skôr pozitívne 21,8 %, negatívne 31,6 % a úplne negatívne 39,3 % opýtaných. Ruského prezidenta vnímajú o niečo pozitívnejšie muži ako ženy. Z prieskumu taktiež vyplýva, že sympatie k Putinovi rastú so zvyšujúcim sa vekom a klesajú so zvyšujúcim sa vzdelaním opýtaných. Pozitívne vnímanie bolo namerané u 33 % opýtaných so základným alebo stredoškolským vzdelaním bez maturity, 26,5 % so stredoškolským vzdelaním s maturitou a len 19,7 % ľudí s vysokoškolským vzdelaním.
Zelenskyj rozdeľuje spoločnosť
Kým Putina vnímajú Slováci vo väčšine negatívne, jasné výsledky nemajú otázky týkajúce sa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Názor na bývalého herca na čele Ukrajiny je na Slovensku zjavne jedným z faktorov, ktorý delí spoločnosť na dve približne rovnako veľké skupiny. Zelenského vníma pozitívne 53,9 % a negatívne 43,7 % opýtaných.
Nevyprovokovaná a neospravedlniteľná agresia Ruska?
Ako sme už uviedli, medziročný výrazný pohyb vo vnímaní Putina je spôsobený hlavne útokom na Ukrajinu. Jeho kroky u nášho východného suseda až dve tretiny opýtaných považujú za nevyprovokovanú a neospravedlniteľnú agresiu Ruska. Ľudia si zároveň relatívne vo veľkom myslia, že cieľom Putina je obnoviť ruské impérium (64,5 %).
Rozpačité odpovede
Aj napriek tomu, že ľudia vnímajú ruskú agresiu, z prítomnosti vojny vinia aj NATO. NATO považuje za vinníka vojny až takmer polovica opýtaných (44,5 %). Dve tretiny opýtaných tvrdia, že ukrajinský odpor proti ruskej invázii vedený prezidentom Zelenským je oprávnený. 47 % respondentov si však zároveň myslí, že Zelenskyj by mal súhlasiť „so všetkými ruskými podmienkami a zabrániť tak krviprelievaniu“, a viac ako 37 % súhlasí s výrokom, že „Ukrajinu treba odzbrojiť a zbaviť nacistov prostredníctvom špeciálnej vojenskej operácie“.
Odpovede sú teda rôzne a naznačujú, že názor Slovákov na vojnu nie je až tak jednoznačný. „Rozpačitosť v odpovediach je často spôsobená túžbou ľudí na Slovensku po spravodlivosti, ale zároveň majú tendenciu uchýliť sa k možnosti, ktorá je najmenej konfrontačná a nastolila by rýchlo mier,“ tvrdí analytička Globsecu Katarína Klingová.
61 % ľudí uviedlo, že rozmiestnenie vojakov NATO na našej východnej hranici posilní bezpečnosť Slovenska. Takmer 47 % opýtaných si myslí, že Európska únia vrátane Slovenska by mala Rusko postihnúť najprísnejšími sankciami aj za cenu, že u nás zdražie energia či benzín. Necelých 60 % opýtaných súhlasí s tým, aby Slovenské bezpečnostné zložky mazali stránky, ktoré šíria ruskú vojnovú propagandu.
Vnímanie NATO sa zlepšilo
Vojna do určitej miery pomohla NATO, ktoré má medzi občanmi Slovenska dlhodobo výrazne nižšiu podporu ako EÚ. Až 62 % respondentov vníma NATO ako garanta slovenskej bezpečnosti. 68 % respondentov súhlasí, že Slovensko musí stáť pevne na strane EÚ a NATO.
Z prieskumu je jasné aj to, že život v Rusku je pre Slovákov neatraktívny, a že o ňom majú mnohí skreslené predstavy. 6 % opýtaných by šlo žiť do Ruska, ak by si mohli vybrať medzi Ruskom, Nemeckom, Rakúskom a USA. Táto skupina hodnotí Rusko ako rozvinutejšie v porovnaní so Slovenskom.
„Skutočnosť, že štvrtina Slovákov si myslí, že v Rusku je vyššia životná úroveň ako na Slovensku, odráža dlhodobú propagandu Kremľa, ktorú na Slovensku šíria aj mnohí domáci aktéri. Dobrá komunikácia zo strany štátu a budovanie kritického myslenia tento skreslený obraz môžu napraviť,“ uzavrela Klingová.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
PRIESKUM Z vojny viníme aj NATO a USA, podpora Putina na Slovensku výrazne klesla!