eReport.sk
PRIESKUM
Ilustračné foto: iStock

PRIESKUM Firmy čaká nová povinnosť, väčšina však o nej doposiaľ nevedela

Takmer dve tretiny (59 %) slovenských firiem netuší, že ich počnúc už budúcim rokom čaká nová povinnosť zbierať dáta a následne vykonávať nefinančný reporting ESG (spoločenská zodpovednosť a udržateľnosť podniku). Vyplýva to z májového reprezentatívneho prieskumu poradenskej spoločnosti RSM, ktorý sa uskutočnil medzi 130 firmami a vedúcimi pracovníkmi.

PRIESKUM

„Téma ESG je tu už dlhší čas. Práve teraz však získava reálne kontúry tým, že je zadefinovaná európskou smernicou s kľúčovými oblasťami, na ktoré sa bude ESG reporting sústrediť,“ vysvetlila Zuzana Kubíková zo spoločnosti RSM s tým, že Slovenská republika zatiaľ nemá túto smernicu implementovanú. Platná je od januára 2023 a na jej zavedenie majú krajiny 18 mesiacov.

Povinnosť, o ktorej nikto nevie?

Len osem percent respondentov uviedlo, že o novej povinnosti sú informovaní a poznajú podrobnosti. Ďalších 28 % tvrdí, že o novinke počuli, ale detaily im nie sú známe. „Treba si však uvedomiť, že významní obchodní partneri ako Nemecko, Francúzsko a Holandsko sú už v procese implementácie tejto smernice a vzniká tlak na dodávateľov v iných krajinách, aby aj bez legislatívneho rámca začali o ESG stratégii uvažovať,“ uviedla Kubíková.

nefinančný reporting ESG

RSM preto svojim klientom odporúča zamerať sa na analýzu súčasného stavu a na vytvorenie takzvanej GAP analýzy, teda na porovnanie súčasného stavu so štandardmi. Takisto odporúča vytýčiť si rozumné ciele v oblasti ESG. „Po ich nastavení si firma môže vytvoriť stratégiu v tejto oblasti a vyhodnotiť, akým spôsobom bude zbierať dáta a ako bude konzistentne postupovať pri dodržiavaní stratégie,“ dodala Kubíková. Firmy, ktoré naskočia do procesu v tomto čase, budú podľa nej môcť vylepšiť svoju pozíciu na trhu a stanú sa atraktívnejšie pre investorov, potenciálnych zákazníkov a zamestnancov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Smer opäť s veľkou akciou v Bratislave
  2. Naďova analýza o Migoch
  3. Heger popiera Ficove slová

Dáta prieskumu tiež ukázali, čo si slovenské firmy o novej povinnosti myslia. Z ponúkaných výrokov mohli vybrať maximálne tri, s ktorými sa stotožňujú. Najviac respondentov (30,7 %) si myslí, že ide o ďalšiu zbytočnú administratívnu záťaž. Rovná pätina opýtaných uznáva, že bude musieť venovať viac zdrojov a času na dodržiavanie týchto povinností. Viac ako desatina (13,8 %) firiem si myslí, že nefinančný reporting ESG nebude mať význam. Pre ich podnikanie, na druhej strane 12,3 percenta opýtaných očakáva, že ESG im pomôže zlepšiť udržateľnosť. Rovnako aj posilniť konkurencieschopnosť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Firmy čaká nová povinnosť, väčšina však o nej doposiaľ nevedela

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php