eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj: tasr

Prezidentka – agitka za štátne. Filmov o historických osobnostiach vraj už máme dosť!


Liberáli zúria pre Dankovu kritiku filmu prezidentka. Andrej Danko si stojí za svojím, že film o Zuzane Čaputovej je „agitka“ a propaganda za štátne. Osem asociácií filmového priemyslu zas tvrdí, že takéto filmy bežne vznikajú. Na Dankove tvrdenia, že by mali vznikať skôr filmy o našich historických osobnostiach odpovedajú, že takých filmov už máme dosť. Je to však skutočne tak?

Filmov o historických osobnostiach máme dosť?

Nakrúca sa na Slovensku dosť filmov o našich významných historických osobnostiach? Ľudia, ktorí boli doteraz „pri zdroji“ pokiaľ ide o dotácie na audiovizuálnu tvorbu, si myslia, že áno. Odvolávajú sa pritom na filmy, ktoré v minulosti o našich významných dejateľoch a histórii Slovenska vznikli. Podľa nich máme takýchto filmov na Slovensku nakrútených dosť. Je to však skutočne pravdou? Pokiaľ sa pozrieme do histórie kinematografie, filmy o našich významných osobnostiach histórie nevznikajú už niekoľko desaťročí. Ak televízia takéto diela divákovi ponúka, ide spravidla o filmy staré viac ako 30 rokov. Vzdali sme už snahy o moderné stvárnenie životov našich významných historických postáv?

Zaujímavosťou je, že v zahraničí je úplne bežné, že o významných historických osobnostiach vznikajú stále nové a nové filmy, v ktorých sa uplatňujú nové prístupy k umeleckej tvorbe ale aj na historické fakty. Napríklad v Rakúsku stále vznikajú nové filmové spracovania života cisárovnej Sissi.

Dokument o Zuzane Čaputovej

Otázne je, či by vôbec mal Audiovizuálny fond slúžiť na podporu filmov ako je napríklad dokument Prezidentka. Tvorcovia filmu si samozrejme myslia, že áno. Dokument Mareka Šulíka „Prezidentka“ vznikol s podporou štátneho Audiovizuálneho fondu. Ten ho celkovo podporil štedrou sumou vyše 110 tisíc eur.

Dokument si získal v posledných týždňoch veľa mediálnej pozornosti, nie vždy však pozitívnej. Niektorí novinári a politici sa o filme vyjadrili kriticky. V Štandarde napríklad poznamenali, že film je nudný a z totálnej nudy diváka vytrhlo len „vzrúšo“ okolo konfliktu prezidentky s Igorom Matovičom. Poslanec Dušak Jarjabek sa zas na sociálnej sieti vyjadril, že ak taký film naozaj vznikol, to znamená, že od začiatku ako nastúpila prezidentka do úradu, to bola známa vec pre ňu aj štáb, čo to mal realizovať. A určite pre prezidentskú kanceláriu. „Len my občania sme o tom akosi nevedeli a robili sme lacný komparz. A pri tom to stačilo iba normálne zverejniť. Nuž tento film si pozriem , už len preto, aby som videl, kto všetko ešte tento lacný komparz robil. A možno, že v niektorých prípadoch až taký lacný nebol,“ dodal poslanec Národnej rady.

Danko skritizoval dokument aj autorov

Do autorov filmu ale aj komisie Audiovizuálneho fondu sa pustil Andrej Danko. Ten sa vyjadril, že film Prezidentka prezentuje Zuzanu Čaputovú ako „sväticu“. To považuje za „propagandu financovanú vládou“. Podľa lídra národniarov, podobné filmy by mali byť venované skôr historickým postavám, ako sú Milan Rastislav Štefánik a Ľudovít Štúr, alebo významným slovenským politikom. Napríklad bývalým premiérom. Režisér dokumentu o Zuzane Čaputovej Šulík povedal, že takéto filmy už Slovensko má a že Dankove tvrdenia sú mylné, keďže existuje niekoľko filmov o Štefánikovi aj Štúrovi​.

Jeho slová sa nepozdávajú skupine filmárov. V stanovisku ôsmich asociácií filmového priemyslu, ktoré zverejnil napríklad portál O médiách, sa píše: Film Prezidentka nie je politická agitka, ale plnohodnotné audiovizuálne dielo, ktoré vznikalo viac ako päť rokov a vyhralo hlavnú cenu na jednom z najdôležitejších festivalov dokumentárnych filmov v Európe MFDF Ji.hlava. Okrem iného to znamená, že sa tento slovenský film bude budúci rok uchádzať o Oscara aj o Európsku filmovú cenu pre najlepší dokumentárny film.“

Film MIKI a nerealizovaný Generál

A zatiaľ, čo novodobí filmári zastávajú názor, že filmov o našich historických osobnostiach sa nakrútilo dosť, z peňazí Aurfiovizuálneho fondu vzniklo v posledných rokoch aj také dielo, ako je film MIKI. Je to hraný film o azda najznámejšom slovenskom „gangstrovi“, za niekoľko vrážd odsúdenom Mikulášovi Černákovi. Tvorcovia filmu získali zo štátnych peňazí na dielo 337 tisíc eur. Toto sa nestretlo s pochopením verejnosti, kriticky sa vyjadrili aj mnohí politici, ktorí propagáciu kriminálnika nepovažujú za normálny jav.

V kontraste voči tomu, film Generál, rovnako podporený Audiovizuálnym fondom, ktorý sa mal venovať téme M. R. Štefánika, sa nikdy nedokončil. Peniaze takpovediac zmizli. Na toto už pred niekoľkými rokmi upozornila napríklad aj strana SaS. Na tento fakt upozornil aj Jozef Banáš. Pre eReport povedal aj to, že o tom vie celá umelecká obec, ale mlčia.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová už mesiace podniká kroky, aby sa zmenil prístup k rozdeľovaniu dotácií v Audiovizuálnom fonde. Za svoje aktivity však neustále čelí kritike časti kultúrnej obce.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slušnosť a dobro
  2. Zuzana Čaputová

Všetci umelci, ktorí bránia výrobu filmu MIKI a ktorí kritizujú ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú za spôsob, akým robí poriadok v rôznych inštitúciách, ktoré rozdeľujú peniaze na rôzne sféry umenia, však napríklad pri zmienke o filme Generál mlčia. Niektorí z nich, ako napríklad Ondrík, dokonca vo filme aj účinkovali. Napriek tomu ich netrápi, prečo sa v projekte nepokračuje a kam financie zmizli.

Zdroj: Štandard, Facebook/ Dušan Jarjabek, Aktuality, O médiách

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka – agitka za štátne. Filmov o historických osobnostiach vraj už máme dosť!

Odoberať
Upozorniť na
18 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre