Prezidentka a pán premiér. Si za prvého štátneho tajomníka na najdôležitejšom rezorte pred voľbami vybrali Nočného primátora Bratislavy, ktorý je na magistráte zástupcom Matúša Valla z Progresívneho Slovenska. Silový rezort tak bude „pro forma“ viesť pán Ódor, lebo pôvodného ministra vnútra nechal vyhodiť pán prezident. A mužom, ktorý bude v skutočnosti zodpovedať za chod všetkých vecí( a že ich nie je málo) bude Martin Královič. O tom, či je dostatočné, aby mal na takéto miesto človek skúsenosti z festivalu Pohoda, či stráženia ulíc v nočnej Bratislave, som sa porozprávala s bezpečnostným expertom Jurajom Zábojníkom. Ktorý roky pôsobil v polícii, ale i ako riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov.
Nočný primátor
Po odvolaní ministra vnútra Ivana Šimka sa stal prvým mužom tohto rezortu tridsaťpäťročný nočný primátor Bratislavy, ktorého skúsenosti sú asi také, že šéfoval tímu dobrovoľníkov na festivale Pohoda. Je to v poriadku?
Mohlo by vás zaujímať
Ponúka sa mávnutie rukou v štýle veď o nič dohromady nejde, o necelé dva mesiace sú voľby a je úplne jedno, koho na tak krátku dobu posadia na stoličku. Úplne presne to však zapadá do obrazu slovenskej politiky posledných rokov.
Do funkcií ovplyvňujúcich riadenie štátu sa dosadzujú nekvalifikovaní a neschopní ľudia a tak aj štát vyzerá. Chaos, neporiadok a škody, z ktorých sa budeme -ak vôbec- spamätávať veľmi dlho.
Za oponu nedovidieť
Naposledy, keď sme spolu hovorili, kládli ste si aj otázku, aká mala byť úloha ex ministra Šimka. Vyzerá to totiž tak, že „bol odídený“ vďaka tomu, že ju veľmi plniť nechcel..
Každému príčetnému človeku je jasné, že vedenie rezortu ostáva v rukách „pučistov“ z vedenia polície a verejná kontrola aspoň do ustanovenia novej vlády žiadna nebude.
Ak som v súvislosti s odinštalovaním ministra Šimka položil otázku, aká bola vlastne jeho úloha, ktorú nesplnil, teraz je azda jasno. Do konca septembra bude činnosť rovno povedzme, že silových zložiek rezortu, zahalená oponou.
V situácii porušovania zákonnosti pri vyšetrovaniach, porušovania občianskych a ľudských práv, zákona o policajnom zbore možno očakávať iba zametanie stôp a dôkazov o činnosti vrchnosti rezortu.
Otupievame?
Bude náš „právny štát“ už vyzerať takto navždy?
Dočasne. Pretože to, čo možno očakávať v súvislosti s možnými zmenami po voľbách, sa dá prirovnať k výbuchu stratovulkánu. Že takáto situácia je na škodu celému štátu, je trochu inteligentným dávno jasné.
Kladiem si otázku, či nové a nové začiatky a opakované konsolidácie sú náhodou, či sme snáď niekým a niečím trestaní za naše volebné rozhodnutia, alebo či sme už úplne ako populácia osprosteli.
Verím tomu, že sa to bude týkať aj nočného primátora a neohreje sa tam dlho… Inak Vám poviem, že je to odvaha dať na tento zložitý rezort človeka s takouto kvalifikáciou a nulovými skúsenosťami. Ja sa im veľmi divím.
Prezidentka a pán premiér
Ale dobre, pripúšťam, moje videnie, v bezpečnostnej politike a videnie analfabetov, ktorí nemajú o tom páru, je v silnom kontraste. Nemám nič proti tomu, kde človek začína budovať svoju kariéru.
Aj dobrovoľníkov treba riadiť na akciách akými sú Pohoda, alebo mnohé iné akcie a patrí im za to poďakovanie. My sme ich mali v súčinnosti pri bezpečnostných opatreniach ochrany pápeža Jána Pavla II a iných chránených osôb sveta.
Ale zdôrazňujem a to s plnou vážnosťou, že nemôže, dokonca nesmie riadiť silový rezort človek s takýmito skúsenosťami po nejakej zahraničnej stáži a to by mala vedieť aj prezidentka tohto štátu a úradujúci premiér. To sú podstatné základné vedomosti pred vážnymi rozhodnutiami.
Akási stáž nestačí
Tento nový štátny tajomník vraj ale študoval v zahraničí a tak má nielen skúsenosti, ale i vedomosti..
Je naivné si myslieť, že to naozaj môže fungovať tak, že pošlete niekoho bez praxe a životných skúseností v bezpečnostnej politike do zahraničia na stáž a po návrate sa stáva odborníkom na všetko.
Akože, chodiť v noci po uliciach Bratislavy a písať primátorovi zvodky čo sa deje v starom meste, to robili v minulosti aj ľudia v pomocnej stráži, ale tí nikdy neašpirovali na ústavnú funkciu riadiť tak významnú a náročnú organizačnú zložku, akou je rezort ministerstva vnútra.
Ale zrejme „bude musieť“
Je to asi dosť rozdielne od toho, čo bude musieť zvládnuť ako prvý štátny tajomník na ministerstve. Navyše v čase, keď sa polovica Slovenska vyrovnáva so škodami, ktoré napáchalo počasie a dva mesiace pred predčasnými parlamentnými voľbami. Alebo nie?
Z médií som sa dozvedel, že má riadiť krízový manažment, hasičov a letku ministerstva vnútra, ktorá prepravuje leteckým špeciálom prezidenta a ďalších dvoch najvyšších ústavných činiteľov.
No krízový manažment na ministerstve vnútra so 190 zamestnancami nevedel čo má robiť pri nedávnom väčšom pohybe ukrajinských občanov na územie Slovenska.
Situáciu na miesto nich zachraňovali starostovia a občania žijúci v blízkosti hraníc.
Snáď je to dobré aspoň na to, aby to urýchlilo rozhodovanie občanov v septembrových voľbách. Aby nevolili strany, z ktorých pochádzajú takýto pseudo odborníci. Nová vláda to veľmi rýchlo zredukuje a vyčistí.
Ja verím, že inak to dopadnúť ani nemôže. Lebo to, čo zažívame je nielen absolútny chaos, ale totálny koniec funkčnosti štátu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Bezpečnostný expert Juraj Zábojník pre eReport: Riadiť dobrovoľníkov na Pohode a silový rezort je rozdiel!