eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, foto:tasr

Zelenskyj kritizuje kroky G7: Krajiny sa vyhýbajú ráznym rozhodnutiam, Rusko to zneužije proti nim!

Cenový strop na ruskú ropu 60 amerických dolárov za barel, na ktorom sa dohodli Európska únia, skupina krajín G7 a Austrália, nie je „seriózny“. Pretože je pre Moskvu „celkom pohodlný“. V sobotu večer v pravidelnom príhovore to vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj kritizuje

„Rusko zámernou destabilizáciou energetického trhu už spôsobilo obrovské straty všetkým krajinám sveta,“ povedal Zelenskyj a rozhodnutie o cenovom strope označil za „slabý prístup“.

„Je len otázkou času, kedy sa aj tak budú musieť zaviesť silnejšie nástroje,“ argumentoval Zelenskyj. A dodal: „Je škoda, že sa tento čas stratí.“

Čím vyšší strop, tým viac peňazí Rusku

„Logika je jasná: ak bude cenový strop na ruskú ropu 60 dolárov namiesto napríklad 30 dolárov. Navrhovali to Poľsko a pobaltské štáty. Do ruského rozpočtu bude pribúdať okolo sto miliárd dolárov ročne…“ vysvetľoval ukrajinský prezident.

„Tieto peniaze budú využité aj na ďalšie destabilizovanie práve tých krajín, ktoré sa teraz vyhýbajú veľkým rozhodnutiam,“

dodal.

Počas rokovaní o tom, v akej výške má byť cenový strop, predovšetkým Poľsko navrhovalo nižšiu sumu – 30 dolárov za barel. Nakoniec sa však v piatok mocnosti dohodli na vyššom strope.

Cenový strop, na ktorom sa dohodli spomínané západné mocnosti, stanovil cenu ruskej ropy. Prepravovanej po mori na 60 amerických dolárov (56,94 eura) za barel (159 litrov). Cieľom je obmedziť kľúčový zdroj finančných prostriedkov pre ruskú vojnu na Ukrajine, píše tlačová agentúra Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blaha si podal koaličných politikov
  2. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
  3. Francúzsky prezident Emmanuel Macron
  4. Vladimir Putin

Kremeľ v sobotu už oznámil, že neprijme cenový strop na ruskú ropu. „Tento cenový strop neprijímame,“ povedal pre médiá hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Moskva podľa jeho slov dohodu o cenovom strope „analyzuje“ a pripravuje odpoveď.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj kritizuje kroky G7: Krajiny sa vyhýbajú ráznym rozhodnutiam, Rusko to zneužije proti nim!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti