eReport.sk
ilustračná foto, zdroj: newyorker.com

Presťahuje sa Harry Potter do Exeteru?

„Že Exeter sa zmení na Rokfort? Úprimne – to nehrozí“ – hovorí profesor Exeterskej univerzity Sajjad Rizvi v rozhovore pre NPR. 

Ovládnu Exeter čary a mágia?

Univerzita v anglickom Exteri totiž na budúci rok otvorí nový študijný program zameraný na mágiu. Bude to jednoročné magisterské štúdium na Katedre arabských a islamských štúdií. Nejde však o štúdium mágie a okultizmu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Študijný program sa bude v prvom rade zameriavať na úlohu, akú hrá mágia v spoločnosti – v súčasnosti a naprieč rôznymi kultúrami. Napríklad v islamskej kultúre, ktorej štúdiu sa katedra prednostne venuje.

„Existuje veľa takzvaných okultných umení alebo okultných vied, ktoré sú priamo spojené s chápaním a používaním posvätnej literatúry vo viacerých náboženstvách. Dokonca sem patria aj rôzne predpisy, ktoré nájdete v kresťanstve, judaizme a v islame, ako používať Božie slovo v boji s čiernou mágiou,“ hovorí ďalej profesor Sajjad Rizvi.

Foto: Univerzita Exeter, zdroj: NYtimes.com

Stanú sa zo študentov čarodejníci?

Možno vás sklameme, no určite nie. Program ich má pripraviť na kariéru v učiteľstve, v poradenstve, či mentoringu. Predovšetkým však na prácu v oblasti kultúrneho dedičstva a múzeí, v knižniciach, v cestovnom ruchu, v umeleckých združeniach alebo vo vydavateľskom priemysle.

Záujem o štúdium je obrovský – nielen z Anglicka. Univerzita dostala už niekoľko žiadostí dokonca z Číny! Čo je dosť nezvyčajné, keďže tamojšia vláda mágiu a nadprirodzené praktiky popiera. Záujem o štúdium registrujú aj zo Severnej Ameriky a z celej Európy. Snáď bude mať študijný program zameraný na mágiu pre študentov to pravé čaro, ktoré očakávajú. (ZDROJ: RTVS)


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Presťahuje sa Harry Potter do Exeteru?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre