eReport.sk
Kto vlastne platí vojnu?
Na archívnej snímke chorvátsky prezident Zoran Milanovič. Foto: tasr

Chorvátsky prezident Milanovič skritizoval konanie Únie i USA: Kto vlastne predlžuje a platí túto vojnu?

Kto vlastne platí vojnu? Chorvátsky prezident Zoran Milanovič v pondelok skritizoval západné krajiny za poskytovanie tankov a iných zbraní Ukrajine na boj proti ruským inváznym silám. Tvrdí, že poskytovanie zbraní Kyjevu iba predlžuje konflikt. TASR prevzala správu z agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Poľsko tlačí na EÚ
  2. Nie je nacizmus ako nacizmus?
  3. Stíhačky Kyjevu nepošleme
  4. Sám vojak v poli?

Zbraňami k mieru nedospejeme

Milanovič uviedol, že je „šialené“ myslieť si, že Rusko môže byť porazené v konvenčnej vojne. „Som proti posielaniu akýchkoľvek zbraní. Predlžuje to konflikt. Čo je cieľom? Rozpad Ruska, zmena vlády? Hovorí sa aj o roztrhaní Ruska. Je to šialené,“ povedal novinárom v chorvátskej metropole Záhreb.

Kritik Západu

Milanovič je prezidentom Chorvátska, členskej krajiny Severoatlantickej aliancie, od roku 2020. V prezidentských voľbách na prelome rokov 2019 a 2020 kandidoval ako ľavicovo orientovaný liberálny kandidát, protipól ku konzervatívnej vláde, ktorá je v súčasnosti v krajine pri moci. Následne sa však prezident obrátil k „populistickému nacionalizmu a v súčasnosti kritizuje západnú politiku voči Rusku, ako aj voči Balkánu,“ vysvetľuje AP.

„Proruský štváč“?

Milanovič si časom vybudoval povesť proruského podporovateľa, čo však viackrát poprel. V uplynulých mesiacoch bol proti vstupu Fínska a Švédska do NATO a odmietol tiež výcvik ukrajinských vojakov pod vedením EÚ v Chorvátsku.

Za všetkým hľadaj Ameriku?

USA nedávno oznámili, že Ukrajine poskytnú 31 tankov Abrams, Nemecko zasa Kyjevu sľúbilo dodanie 14 tankov Leopard 2 a povolilo ostatným krajinám urobiť to isté. Chorvátsky prezident povedal, že „od roku 2014 do 2022 sme sledovali, ako niekto provokuje Rusko s úmyslom rozpútať túto vojnu“.

Kto vlastne platí vojnu?

„Čo je cieľom tejto vojny? Vojna proti jadrovej veľmoci, ktorá je vo vojne s inou krajinou? Existuje konvenčný spôsob, ako poraziť takúto krajinu?“ pýtal sa Milanovič. „Kto za to zaplatí? Európa. Amerika platí najmenej… Ani jeden americký tank nepôjde na Ukrajinu v nasledujúcom roku. Pošlú tam iba nemecké tanky,“ dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chorvátsky prezident Milanovič skritizoval konanie Únie i USA: Kto vlastne predlžuje a platí túto vojnu?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti