eReport.sk
Pellegrini ostro kritizuje Ódora
Predseda vlády SR Ľudovít Ódor. Foto: tasr

Premiér: Vláda prijme jednotnú stratégiu! Podľa neho, ľudia dostávajú informácie z často neoverených zdrojov

Vláda by mohla v rámci programového vyhlásenia prijať jednotnú stratégiu v boji proti hoaxom. Vyplýva to z vyhlásenia premiéra Ľudovíta Ódora po pondelňajšom stretnutí s podpredsedníčkou Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou. Slovensko podľa neho v poslednej dekáde boj proti dezinformáciám zanedbalo.

,,Myslím si, že vláda v rámci programového vyhlásenia vlády (PVV) prijme jednotnú stratégiu, ako šíriť pravdivé informácie, ako bojovať proti hoaxom a ako možno zaviesť do škôl viac kritického či strategického myslenia a nabádať k overovaniu faktov,“ povedal. Ódor poukázal na to, že Slovensko sa podľa viacerých prieskumov v rámci dôvery v konšpirácie umiestňuje na nelichotivých priečkach.

Extrémistické názory

,,Ja si osobne nemyslím, že máme tak veľa občanov, ktorí majú extrémistické názory. To je aj o tom, že my sme za poslednú dekádu zanedbali boj proti dezinformáciám. Títo ľudia dostávajú len jednostranné informácie z často neoverených zdrojov alebo zámerne pokrivené fakty, a tým pádom nevedia správne vyhodnotiť, aká je skutočná situácia,“ skonštatoval.

Prostredníctvom internetu

Boj proti dezinformáciám je podľa slov Jourouvej zásadným aj pre Európsku komisiu. Poukázala na to, že do spoločnosti sa prostredníctvom internetu šíri veľké množstvo nelegálneho obsahu. Napríklad aj detská pornografia, nenávistné prejavy či extrémistický a teroristický obsah. ,,Zároveň vidíme, že sa zvyšuje vplyv dezinformácií, respektíve manipulácie,“ doplnila.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský, Foto: tasr
  2. Bojové lietadlo Mig-29
  3. eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič

Manipulatívne správy

Slováci by podľa nej mali mať lepšiu možnosť výberu a voľby. ,,Ak sa k nim dostávajú iba manipulatívne správy a dezinformačné kampane, tak potom niet divu, že im majú tendenciu uveriť,“ skonštatovala. Zdôraznila, že v žiadnom prípade nechce cenzúru a zásahy proti názorom, ale apeluje na overovanie faktov. ,,Na Slovensku je priestor vo vzdelávaní v mediálnej gramotnosti a informovanosti ľudí, že nie všetko, čo čítame na internete, je pravda,“ dodala.
Jourová tiež ocenila slovenských občanov za pomoc Ukrajine.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Premiér: Vláda prijme jednotnú stratégiu! Podľa neho, ľudia dostávajú informácie z často neoverených zdrojov

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php