eReport.sk
Na archívnej snímke z 29. januára 2021 Fadil Novalic, premiér Federácie Bosny a Hercegoviny, ktorá je jednou z dvoch entít tvoriacich Bosnu a Hercegovinu, a jeho právnička prichádzajú na súd v Sarajeve.
Na archívnej snímke z 29. januára 2021 Fadil Novalic, premiér Federácie Bosny a Hercegoviny, ktorá je jednou z dvoch entít tvoriacich Bosnu a Hercegovinu, a jeho právnička prichádzajú na súd v Sarajeve. Foto: TASR/AP

Prelomový rozsudok: Premiéra Novaliča posiela súd na štyri roky do väzenia.


Premiér Federácie Bosny a Hercegoviny, ktorá je jednou z dvoch entít tvoriacich Bosnu a Hercegovinu, a dvaja ďalší muži boli v stredu odsúdení na viacročné väzenské tresty za spreneveru súvisiacu s nákupom nefunkčných ventilátorov pre covidových pacientov v roku 2020. Zmienený nákup sa uskutočnil prostredníctvom firmy na spracovanie malín. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. 

Fadil Novalič bol odsúdený na štyri roky väzenia za zneužitie svojej funkcie a porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Právni zástupcovia všetkých troch mužov, ktorí obvinenia popreli, avizovali, že sa proti rozsudku odvolajú. Odsúdení zatiaľ zostávajú na slobode.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Demštranti v Belehrade odmietajú mierový plán EÚ medzi Srbskom a Kosovom.
  2. Pronárodná politika Orbánovi vychádza
  3. Bývalý americký prezident Bill Clinton uviedol, že cíti podiel na osude Ukrajiny, ktorá už vyše roka čelí ruskej agresii.

Prvýkrát v histórii Bosny

V Bosne sužovanej korupčnými škandálmi je to vôbec prvýkrát, čo bol odsúdený vysokopostavený činiteľ na trest odňatia slobody za spreneveru. Novaličov právnik uviedol, že prípad bol vykonštruovaný médiami a rozsudok bol politicky motivovaný.

Nepoužiteľné ventilátory

Novalič spolu s činiteľom zodpovedným za obstarávanie ventilátorov Fahrudinom Solakom a Fikretom Hodžičom, manažérom spoločnosti, ktorá ventilátory nakúpila, boli v máji 2020 nakrátko zadržaní. Došlo k tomu po tom, ako prokuratúra uviedla, že ventilátory sa nedajú použiť na adekvátnu liečbu pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS-kách). Hodžič a Solak boli v stredu odsúdení na päť a šesť rokov väzenia.

Firma na spracovanie malín

Bosniansku spoločnosť Srebrena Malina, spracovateľa malín, ktorá nemala licenciu na dovoz zdravotníckeho vybavenia, vybral krízový štáb na dodanie čínskych ventilátorov za 10,5 milióna bosnianskych mariek (5,4 milióna eur) aj ďalšieho zdravotníckeho vybavenia. Došlo k tomu v apríli 2020, keď naplno prepukla pandémia a uvoľnili sa pravidlá obstarávania.

Bosna a Hercegovina je od skončenia občianskej vojny z rokov 1992-95 rozdelená na dve autonómne entity integrované slabou centrálnou vládou – miestnymi Srbmi ovládanú Republiku srbskú a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny, kde žije prevažne chorvátske a bosnianske (moslimské) obyvateľstvo.      
      

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prelomový rozsudok: Premiéra Novaliča posiela súd na štyri roky do väzenia.

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: