eReport.sk

Proces v Haagu: Bývalého kosovskoalbánskeho veliteľa budú súdiť pre vojnové zločiny


Proces v Haagu. Bývalého veliteľa Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Pjetra Shalu budú tento mesiac súdiť pre obvinenia z vojnových zločinov, oznámil v piatok Osobitný súd pre Kosovo (KSC) v holandskom Haagu.

Proces v Haagu

Proces so Shalom sa začína 21. februára a čeliť bude štyrom bodom obžaloby z vojnových zločinov, ktorých sa mal dopustiť počas konfliktu v Kosove v rokoch 1998-99. Separatistickí vzbúrenci z UCK vtedy bojovali za nezávislosť proti jednotkám lojálnym vtedajšiemu  srbskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi.

Bývalý kosovskoalbánsky veliteľ

Obžalovaný, ktorý sa preslávil prezývkou „Veliteľ Vlk“ (Komandant Vuk), bol miestnym vojenským veliteľom etnickej albánskej UCK vo vojne, ktorá si po rozpade bývalej Juhoslávie vyžiadala 13.000 životov.

Shala je obžalovaný zo zločinov voči civilistom, ktorí boli zadržiavaní UCK v závode na spracovanie kovov v albánskom meste Kukes. Čelí obvineniam zo svojvoľného zadržiavania, surového zaobchádzania, mučenia a vrážd civilistov. Zadržali ho v roku 2021 v Belgicku a obvinenia odmieta, píše AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke bojová stíhačka Ozbrojených síl SR typu MiG-29.
  2. Nie je vojnou USA s Ruskom
  3. Premiér Heger a prezident Zelenskyj
  4. V čom je rozdiel?
  5. Elitný expremiér o elitných chlapcoch

Súdený bude pred Osobitným súdom pre Kosovo (KSC) v Haagu, zriadenom na procesy s bývalými bojovníkmi UCK podozrivými z vojnových zločinov. Súd je financovaný Európskou úniou (EÚ) a má medzinárodných sudcov. Pre podozrenia z vojnových zločinov vyšetroval niekoľko bývalých funkcionárov UCK vrátane kosovského exprezidenta Hashima Thaciho, ktorý v tamojšej politike dominoval po jednostrannom vyhlásení nezávislosti Kosova v roku 2008.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Proces v Haagu: Bývalého kosovskoalbánskeho veliteľa budú súdiť pre vojnové zločiny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne