eReport.sk
Demštranti v Belehrade odmietajú mierový plán EÚ medzi Srbskom a Kosovom.
Demštranti v Belehrade odmietajú mierový plán EÚ medzi Srbskom a Kosovom. Reprofoto: yt/al jazeera balkans

VIDEO Belehradom otriasol protest! Do ulíc vyšli tí, ktorí nesúhlasia s plánom EÚ


Belehradom otriasol protest! Niekoľko tisíc ľudí protestovalo v piatok v Belehrade proti plánu normalizácie vzťahov medzi Srbskom a Kosovom, v predvečer nového kola rokovaní na vysokej úrovni medzi oboma krajinami. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vučič s nečakaným rozhodnutím
  2. Na archívnej snímke z 21. augusta 2022 srbský prezident Aleksandar Vučič
  3. Miroslav Lajčák

Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti absolvujú v sobotu rokovania v Severnom Macedónsku, ktorým bude predsedať šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell.

Ľudia sa zišli pred katedrálou, napätie je vysoké

Rozhovory sa sústredia na to, ako naplniť 11-bodový návrh dohodu, ktorý predložila EÚ s cieľom pomôcť preklenúť desaťročia nepriateľstva medzi Srbskom a Kosovom – jeho bývalou provinciou, ktorá v roku 2008 vyhlásila nezávislosť.

Pred Katedrálou sv. Sávu v centre Belehradu sa v piatok večer zhromaždilo približne 4000 ľudí, ktorí následne pochodovali k sídlu prezidentského úradu. Napätie medzi Srbskom a Kosovom, ktorého 1,8 milióna obyvateľov tvoria prevažne etnickí Albánci, je takmer 25 rokov po vojne medzi etnickými albánskymi povstalcami a srbskými silami stále vysoké, konštatuje AFP.

Srbsko odmieta uznať nezávislosť Kosova a medzi miestnymi orgánmi a srbskou menšinou v Kosove opakovane dochádza k eskalácií napätia. Najnovšie rozhovory nasledovali po mesiacoch „kyvadlovej“ diplomacie s cieľom presadiť plán EÚ, ktorý podporili Spojené štáty, ako aj lídri všetkých 27 členských krajín bloku.

Kurti a Vučič si vymieňajú názory

Sobotňajšie stretnutie v severomacedónskom Ochride sa koná po tom, bol vo februári v Bruseli predstavený mierový plán EÚ. Kosovo a Srbsko sa však nedokázali dohodnúť na jeho prijatí. Kurti a Vučič si odvtedy vymieňajú názory. Obaja trvajú na tom, že mnohé otázky zostávajú nevyriešené a bránia dohode.

Borrell vo štvrtok vyzval oboch lídrov, aby na nových rokovaniach v Ochride preukázali politickú „odvahu“. A dohodli sa na spôsobe implementácie predmetného plánu. Josep Borrell na Twitteri napísal, že normalizácia vzťahov medzi oboma stranami je „dôležitým krokom“ na ceste k ich cieľu, ktorým je budúce členstvo oboch krajín v EÚ.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Belehradom otriasol protest! Do ulíc vyšli tí, ktorí nesúhlasia s plánom EÚ

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne