eReport.sk
Bývalý americký prezident Bill Clinton uviedol, že cíti podiel na osude Ukrajiny, ktorá už vyše roka čelí ruskej agresii.
Bill Clinton ako americký prezident v apríli 1999. Foto: tasr

Šokujúce slová Clintona: Cítim osobný podiel na vojne na Ukrajine. Nemal som nikdy urobiť TOTO


Bývalý americký prezident Bill Clinton uviedol, že cíti podiel na osude Ukrajiny. Tá už vyše roka čelí ruskej agresii. Ľutuje totiž, že v roku 1994 ako prezident USA presviedčal Kyjev, aby sa vzdal jadrových zbraní. TASR o tom informuje podľa správy britského denníka The Independent.

Clinton je presvedčený, že by ruské vojská na Ukrajinu v rokoch 2014 a 2022 nevpadli, ak by mal Kyjev stále k dispozícii jadrové zbrane.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Káčer po rokovaní so spojencami
  2. Potrebné pre našu slobodu
  3. Obchádzanie sankcií?
  4. Kybernetický štít

„Cítim osobný podiel, pretože som ich (Ukrajinu) presvedčil súhlasiť s tým, že sa vzdajú svojich jadrových zbraní,“ uviedol exprezident pre írsku televíziu RTE v rozhovore, ktorý bol zverejnený v utorok      

Budapeštianske memorandum z roku 1994

Clinton bol americkým prezidentom v rokoch 1993 až 2001. V roku 1994 rokoval s vtedajšími lídrami Ruska a Ukrajiny – Borisom Jeľcinom a Leonidom Kravčukom – o odstránení jadrového arzenálu z ukrajinského územia po rozpade Sovietskeho zväzu.

Kyjev 5. decembra 1994 podpisom Budapeštianskeho memoranda súhlasil so vzdaním sa jadrových zbraní. Ako výmena boli bezpečnostné záruky, ktoré zahŕňali záväzok, že bude rešpektovaná suverenita a existujúce hranice Ukrajiny.

Ukrajinci sa báli

Clinton povedal, že bezpečnostné záruky vyplývajúce z Budapeštianskeho memoranda v súčasnosti považuje za krátkozraké. Keďže ich Rusko porušilo v roku 2014, keď anektovalo Krymský polostrov, i pri začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.

„Vedel som, že prezident (Vladimir) Putin nepodporil dohodu prezidenta Jeľcina, aby nikdy nezasahoval do územných hraníc Ukrajiny. Dohodu, ktorú uzavrel, pretože chcel, aby sa Ukrajina vzdala svojich jadrových zbraní,“ povedal.

„(Ukrajinci) sa ich báli vzdať, pretože sa domnievali, že je to jediná vec, ktorá ich chráni pred expanzívnym Ruskom,“ dodal.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šokujúce slová Clintona: Cítim osobný podiel na vojne na Ukrajine. Nemal som nikdy urobiť TOTO

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: