eReport.sk
Konať sa bude v Bruseli
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Predsedníčka EK Leyenová: Únia pripraví darcovskú konferenciu pre Turecko a Sýriu

EÚ a švédske predsedníctvo pripravia v marci v Bruseli darcovskú konferenciu pre Turecko a Sýriu, ktoré začiatkom týždňa postihli ničivé zemetrasenia. Informuje o tom spravodajca TASR. Zámer usporiadať darcovskú konferenciu v stredu oznámili predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a predseda švédskej vlády Ulf Kristersson, ktorého krajina v súčasnosti zastáva predsedníctvo v Rade EÚ.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hasiči zasahujú pri požiari americkej fabriky na vojenské drony v Lotyšsku.
  2. Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič (vpravo) pózujú počas stretnutia v Štrasburgu v stredu 19. októbra 2022.
  3. Bude tých zbraní niekedy dosť?

Konať sa bude v Bruseli

Darcovská konferencia by sa mala konať v koordinácii s tureckými orgánmi s cieľom zmobilizovať finančné prostriedky medzinárodného spoločenstva na podporu pre obyvateľov Turecka a Sýrie zasiahnutých ničivým zemetrasením.

Leyenová

„Prioritou je teraz nepretržite pracovať na záchrane čo najväčšieho počtu životov, pretože mnoho ľudí je stále uväznených pod troskami v zrútených budovách. Posielame jasný odkaz obyvateľom Turecka a Sýrie: EÚ podporí vaše komunity. Nikto by nemal zostať osamotený, keď ľudí postihne takáto tragédia,“ uviedla Von der Leyenová.

Pripomenula, že na tento účel bol okamžite aktivovaný mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany, vďaka čomu za účasti 23 krajín sa do postihnutej oblasti podarilo vyslať 31 pátracích a záchranných tímov a päť lekárskych tímov.

Švéedsko

Šéfka eurokomisie sa na usporiadaní darcovskej konferencie dohodla v telefonáte so švédskym premiérom.

„Následky zemetrasenia v Turecku a severnej Sýrii sú naozaj strašné. Rozsah strát na životoch a fyzických škôd je zo dňa na deň jasnejší. Švédsko na čele Rady EÚ chce zabezpečiť, aby pomoc Únie bola primeraná a uspokojila potreby tureckého a sýrskeho ľudu v tomto hroznom čase,“ uviedol Kristersson v správe pre médiá.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predsedníčka EK Leyenová: Únia pripraví darcovskú konferenciu pre Turecko a Sýriu

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti