eReport.sk
Pre viac než 1,8 miliardy moslimských veriacich po celom svete sa v stredu po západe Slnka začal pôstny mesiac ramadán
Pre viac než 1,8 miliardy moslimských veriacich po celom svete sa v stredu po západe Slnka začal pôstny mesiac ramadán. Foto: tasr/ap

Pre moslimov začal ramadán

Pre viac než 1,8 miliardy moslimských veriacich po celom svete sa v stredu po západe Slnka začal pôstny mesiac ramadán, ktorý potrvá do 21. apríla, informuje agentúra AP.

Počas ramadánu, jedného z piatich pilierov islamu, sa od veriacich žiada, aby sa od úsvitu do západu slnka zdržali pitia, jedenia, fajčenia a pohlavného styku. Sú tiež nabádali k tomu, aby dávali milodary chudobným.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ľudia protestujú počas demonštrácie proti tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a tureckej blokáde vstupu Švédska do NATO v Štokholme 21. januára 2023.
  2. Muzeín Mustafa Kader po prvý raz ohlasuje výzvu na modlitbu pred ústrednou mešitou v nemeckom Kolíne nad Rýnom v piatok 14. októbra 2022.
  3. Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid.
  4. Pravoslávni veriaci v pondelok vstúpili do Veľkého alebo Strastného týždňa.

Moslimovia zvyčajne počas ramadánu usporadúvajú veľké spoločenské a náboženské stretnutia, pričom mešity sú hojne navštevované najmä počas večerných modlitieb. V predchádzajúcich rokoch priebeh pôstneho mesiaca sprevádzali obmedzenia súvisiace s pandémiou covidu.

Tohtoročný ramadán podľa agentúry AP v mnohých islamských krajinách zrejme negatívne ovplyvnia rastúce ceny potravín a ďalších komodít. V Turecku a Sýrii bude okrem toho zatienený utrpením, ktoré spôsobilo februárové ničivé zemetrasenie. 

Na presnom termíne začiatku ramadánu sa často jednotlivé moslimské krajiny nezhodnú, keďže sa stanovuje na základe pozorovaní kosáčika nového Mesiaca, tento rok však v tejto otázke panuje široká zhoda.

Stredajší západ Slnka stanovili za začiatok pôstneho mesiaca moslimské autority v Indonézii – najľudnatejšej prevažne moslimskej krajine sveta, ako aj v kolíske islamu Saudskej Arábii a ďalších štátoch Blízkeho východu. Prvým pôstnym dňom ramadánu bude teda štvrtok.

Na konci pôstneho mesiaca ramadán sa tradične slávi íd al-fitr, jeden z najposvätnejších sviatkov v islamskom kalendári.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pre moslimov začal ramadán

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti