eReport.sk
Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid.
Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid. Foto: tasr/ap

Vodca Talibanu vyzval svet: Prestaňte sa starať do nášho vládnutia!

Najvyšší vodca Talibanu mulla Hajbatulláh Áchúndzáda vyzval v piatok medzinárodné spoločenstvo, aby prestalo hovoriť jeho hnutiu, ako má viesť Afganistan, pričom trval na tom, že islamský právny systém šaría je jediný správny model pre úspešný Islamský štát. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Výzva adresovaná svetu

„Prečo sa svet mieša do našich záležitostí? Hovoria: Prečo neurobíte to, prečo neurobíte tamto? Prečo sa svet mieša do našej práce?“ spýtal sa Áchúndzáda vo svojom príhovore na zhromaždení afganských duchovných lídrov.

Najvyšší vodca Talibanu okrem toho počas piatkového zhromaždenia privítal, že vlani prevzali moc v Afganistane islamisti. „Na úspech afganského džihádu môžu byť hrdí nie len Afganci ale aj moslimovia na celom svete,“ cituje Áchúndzádu agentúra Reuters.

Zriedkavo vystupuje na verejnosti

Šéf Talibanu sa zriedkavo objavuje na verejnosti a opúšťa mesta Kandahár, ktoré je rodiskom a duchovným centrom jeho hnutia. Okrem jednej fotografie, o ktorej nie je známe, kedy bola zhotovená, a niekoľkých audionahrávok jeho príhovorov neexistuje po ňom takmer nijaká jeho digitálna stopa.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke afganský dedinčan.

Analytici však tvrdia, že Áchúndzáda – bývalý sudca súdu vynášajúceho rozsudky podľa islamského práva šaría – drží Taliban pevne v rukách a prislúcha mu titul „veliteľ veriacich“. Účastníci piatkového zhromaždenia duchovných v Kábule vítali Áchúndzádu ováciami a pokrikmi ako napríklad „Nech žije Afganský islamský emirát!“.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vodca Talibanu vyzval svet: Prestaňte sa starať do nášho vládnutia!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti