eReport.sk
Ľudia protestujú počas demonštrácie proti tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a tureckej blokáde vstupu Švédska do NATO v Štokholme 21. januára 2023.
Ľudia protestujú počas demonštrácie proti tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a tureckej blokáde vstupu Švédska do NATO v Štokholme 21. januára 2023. Foto: tasr/ap

FOTO V Štokholme sa pálil Korán! Medzi Turkami a Švédmi to vrie. Ankara ostro reaguje

V Štokholme sa pálil Korán! Samozrejme, nevzbĺkol len tak, sám od seba. Je za tým konkrétny pravicový politik. Protesty, ktoré sa v sobotu konali v švédskej metropole proti Turecku, ako aj vstupu Švédska do NATO, pričom na jednom z nich sa dokonca pálil aj spomínaný Korán, výrazne vyhrotili napätie vo vzťahoch Štokholmu s Ankarou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. K nešťastiu došlo dnes v noci
  2. Švédsko chce od Budapešti vysvetlenie. Na snímke švédsky premiér Ulf Kristersson
  3. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
  4. Švédsko chce od Budapešti vysvetlenie. Na snímke švédsky premiér Ulf Kristersson

„Čo najdôraznejšie odsudzujeme odporný útok na našu svätú knihu… dovoliť pod rúškom slobody prejavu tento protiislamský čin, ktorého terčom sú moslimovia a ktorý uráža naše posvätné hodnoty, je úplne neprijateľné,“ uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí.

Korán vzbĺkol neďaleko tureckého veľvyslanectva

Turecký rezort diplomacie vydal takéto vyhlásenie po tom, ako krajine pravicový dánsko-švédsky politik Rasmus Paludan pálil Korán neďaleko budovy tureckého veľvyslanectva v metropole Štokholm.

Turecké ministerstvo vyzvalo Švédsko, aby voči organizátorom tohto protestu vyvodilo dôsledky. Zároveň apelovalo na všetky krajiny sveta, aby podnikali kroky proti islamofóbii.

Zhromaždili sa aj pro-tureckí demonštranti

V Štokholme sa okrem toho v sobotu konal aj protest na podporu kurdskej menšiny a proti vstupu Švédska do NATO. Pred tureckou ambasádou sa zišli okrem toho aj pro-tureckí demonštranti. Všetky tri zmienené protesty povolila polícia a neskôr informovala, že mali pokojný priebeh.

Policajti zabezpečujú oblasť pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme 21. januára 2023. – Foto: tasr/ap

Turecko v sobotu ešte pred samotnými demonštráciami oznámilo, že odvolalo návštevu švédskeho ministra obrany Pala Jonsona. Ankaru rozhnevalo, že švédske úrady takéto protesty vôbec povolili. Turecký minister obrany Hulusi Akar v tejto súvislosti uviedol, že návšteva Jonsona stratila zmysel.

Aký protest odobrila polícia lídrovi dánskej pravice?

Samotný Jonson informoval, že sa s Akarom osobne stretol v piatok na okraj rokovaní kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny na americkej základni Ramstein v Nemecku a návštevu sa rozhodli odložiť.

Paludan je lídrom dánskej krajine pravicovej strany Stram Kurs, ktorý má aj švédske občianstvo. Jeho sobotná akcia bola podľa textu povolenia, ktorým ju odobrila polícia, protestom proti islamu a proti snahám tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ovplyvňovať slobodu prejavu vo Švédsku.

Paludan však nie je jediným severským politikom, ktorý netají svoje protiturecké postoje. Patrí k nim aj líder krajne pravicovej strany Švédski demokrati (SD) Jimmie Akesson. Ten túto stredu (18.1.) pre švédske noviny označil Erdogana za „islamistického diktátora“.

Na archívnej snímke z 11. septembra 2022 líder krajne pravicovej strany Švédski demokrati (SD) Jimmie Akesson gestikuluje pri Štokholme. Akesson označil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za „islamistického diktátora“. Uviedol to v rozhovore pre stredajšie (18. januára 2023) vydanie denníka Dagens Nyheter. – Foto: tasr

Dvere do NATO sa pre Švédsko asi opäť viac zabuchli

Švédsko sa spolu s Fínskom uchádza o vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO), na čo potrebuje súhlas všetkých 30 členských krajín vrátane Turecka. Ankara tvrdí, že Švédsko musí najskôr ráznejšie zasiahnuť voči ľuďom, ktorých Turecko považuje za teroristov. To sa týka najmä kurdských militantov a ľudí, ktorých Ankara obviňuje z účasti na zmarenom pokuse o prevrat v roku 2016.

Zdroj: tasr


      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO V Štokholme sa pálil Korán! Medzi Turkami a Švédmi to vrie. Ankara ostro reaguje

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti