eReport.sk
Právo a poriadok
Stvoriteľka súdnej mapy Mária Kolíková. Zdroj: FB SaS

Útok plynovou pištoľou na sudkyňu z Bratislavy poukázal na odbornosť súdnej mapy Kolíkovej i prácu polície!


Právo a poriadok. To chcela zaviesť ex ministerka spravodlivosti Mária Kolíková svojou súdnou mapou- obrovskou reformou našej justície. Pričom sudcovia, ktorí si dovolili čokoľvek namietať, používať argumenty a chcieť diskusiu, vyslyšaní neboli. Naopak boli hanení, ako tí, ktorí sú akousi „hnilobou,“ a búria sa, lebo chcú korupciu, nechce sa im robiť etc. Prípad, ktorý sa včera 25.10.2023 odohral v Bratislave, im dal všetkým za pravdu. (rozhodne nie po prvýkrát.) Ďalej tu máme políciu, ktorá sa hrdí tým, že konečne „po rokoch v područí akejsi mafie“ robí, to čo má. Mainstream mlčí, nepýta sa, nepoukazuje. Netreba. Prečo asi?…

Mohlo by vás zaujímať

  1. Všetci sme si rovní
  2. Rozhovor ZHK

Útok na sudkyňu

Ktorý sa odohral 24.10.2023 v v bratislavskej mestskej časti Ružinov, je viac ako len „senzačná bulvárna správa.“ Sudkyňa patrí k tzv. poručenským sudcom.

Tí riešia rozsiahlu agendu sporov o určenie výživného, zverenia maloletej osoby do starostlivosti, úpravu práv a povinností rodičov a ďalšie veci, okrem iného i prípady, kedy súd obmedzuje zo zákonných dôvodov u osoby spôsobilosť na právne úkony, pričom takejto osobe ustanovuje aj opatrovníka.

V tomto prípade bola za 55- ročného muža, u ktorého súd obmedzil spôsobilosť na právne úkony (podľa informácií zo súdu bola strata až na 80% a muž nemal ani volebné právo) ustanovená jeho matka, ktorá má v súčasnosti 85 rokov.

Ktorá nemôže nekonať

Sesternica muža podala na súd návrh, aby vzhľadom na vysoký vek matky, súd určil nového opatrovníka, ju. Keď súd ustanoví opatrovníka, musí zároveň vykonávať dohľad. Opatrovník má povinnosť podávať raz za polroka súdu správu o tom, či a ako prebieha výkon opatrovateľských práv.

Keďže matka tak nerobila, nepreberala súdne zásielky a dlhšie nekomunikovala ani s rodinou, sudkyňa v danom prípade musela konať. Keďže bez vypočutia súčasnej opatrovníčky(matky) a rovnako tak osoby s obmedzenou právnou spôsobilosťou (syna) nemohla rozhodnúť o zmene opatrovníka.

A tak sa sudkyňa ocitla pred bytom, kde bývajú matka a syn. Ten, najprv vystrelil z plynovej pištole smerom k nohám sudkyne, následne sa zamkol v byte a snažil sa utiecť prostredníctvom lana cez okno bytu.

Právo a poriadok

Tento prípad má mnoho aspektov. Skúsme si na začiatok vysvetliť jeho súvis so súdnou mapou pani ex ministerky spravodlivosti. Práve vďake nej sa totiž stalo, že sa všetci sudcovia riešiaci poručenskú agendu, ocitli v jednej budove.

To, ako veľmi môže byť tento ťah nebezpečný dosvedčuje i fakt, že jednou z reakcií na tento útok je mobilizovanie nespokojných rodičov, ktorí na sociálnej sieti tvrdia i to, že „treba konať, a treba po včerajšom neúspešnom vzore, ísť robiť poriadky so sudcami tohto súdu.

Samotná budova súdu sa tak stáva časovanou rozbuškou.

Bez logiky, práva a poriadku

Pani Kolíková pritom používala tri hlavné dôvody toho, prečo Slovensko potrebuje jej súdnu mapu. Po prvé, takto docielime zrýchlenie konania. (Nuž, sudca je rovnako pomalý či rýchly, či sedí v bode „A,“ alebo „B.“)

Druhým jej argumentom bolo, že tak dôjde k špecializácii sudcov. (tak napr. v Bratislave, kde sa skutok odohral, sa všetci sudcovia špecializovali na jednu agendu.)

Po tretie, malo dôjsť k „pretrhnutiu korupčných väzieb.“ (Nuž, sudca, ak je korumpovateľný, je rovnako korumpovateľný v bode „A“ ako v bode „B.“)

Ale o tom, aké ďalšie výdobytky táto „super reforma“ priniesla, si povieme viac inokedy. Vráťme sa k prípadu.

Pomáhať a chrániť

Od pani Kolíkovej sa tak môžeme dostať rovno k práci našej polície. Pretože nie každý si dá možno súvis tejto kauzy a súdnej mapy, ale každý, kto ešte nestratil schopnosť kritického úsudku a logického myslenia, si musí položiť otázku, prečo išla do bytu sudkyňa sama.

Najmä, keď vezmeme do úvahy fakt, že súd čiastočne, alebo úplne pozbaví občana SR práv len na základe závažných dôvodov. Tie, pri plnom obmedzení spôsobilosti na práva, predstavujú najmä závažné psychiatrické diagnózy. Pri ktorých človek môže byť nebezpečný nielen sebe, ale i svojmu okoliu.

Alebo aj nie..

Polícia má zo zákona poskytovať súčinnosť. A tá ma iste vyzerať inak, ako realita. A tá je taká, (podľa mojich informácií i v danom prípade), že polícia zájde (RAZ) na miesto, kde sa má zdržiavať osoba. Keď ju nenájdu, teda stačí, že nik neotvorí dvere, napíšu na súd, že sa „akciu súčinnosti nepodarilo vykonať.“ Bodka, fajka zhasla.

A tak sudkyňa žiadala o súčinnosť ďalších- na to určených pracovníkov z mestskej časti Ružinov. Aby sa dozvedela, že ani nim nik neotvoril. Vybavené, fajka zhasla.

To, aký následok môže mať to, keď polícia vykonáva súčinnosť a svoju prácu týmto spôsobom, sme sa nie tak dávno, dokázali presvedčiť v prípade mladej matky, ktorú zavraždil muž, ktorý mal závažnú psychiatrickú diagnózu.

Bol aj na liečení. Čo sa dialo potom, nik neskúmal, nekontroloval, samotná zavraždená podľa výpovede jej rodiny, ani nevedela, že je muž, ktorý sa jej roky vyhrážal, už na slobode..

Právny štát

Takže, keď si to zhrnieme, polícia, má zo zákona súdu poskytovať súčinnosť. Na rozdiel od sudcu, či sudkyne, sú príslušníci PZ SR jednak ozbrojení, jednak školení na podobné situácie.

Koľko tlačových konferencií by mal pán Hamran o tom, ako je všetko v poriadku a jeho chlapci konali „super, len chybička se vloudila,“ keby došlo k poškodeniu zdravia, či nedajbože k vražde danej sudkyne? (Takto utrpela len rozhodne nie zanedbateľný, psychický šok a otras.)

Zmeniť však treba aj ďalšiu legislatívu

Ku kauze som oslovila i sudkyňu Krajského súdu v Bratislave Ayše Pružinec Eren, ktorá patrila k jedným z kritických justičných hlasov voči spomínanej súdnej mape.

Okrem iných problémov poukázala i na fakt, že kým sudcovia Špecializovaného trestného súdu a prokurátori ÚŠP majú zo zákona pridelenú ochranku, sudcovia, ktorí riešia poručnícku agendu, si musia poradiť bez nej.

„Pritom si dovolím povedať a zároveň apelovať na kompetentných, že jednajú tak v kauzách, kedy proti sebe stoja nahnevaní rodičia, ktorými lomcujú emócie, a taktiež v sporoch, v ktorých sa stretávajú s osobami, ktoré čiastočne, či úplne obmedzia na právnej spôsobilosti. To sa dá len na základe závažných psychiatrických diagnóz a znaleckého posudku. Štát, ani zákon týchto sudcov a sudkyne nijakým spôsobom nechráni,“ uviedla.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Útok plynovou pištoľou na sudkyňu z Bratislavy poukázal na odbornosť súdnej mapy Kolíkovej i prácu polície!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: