Právny štát prekvitá. To dookola omieľa odvolaný premiér, policajný prezident, či šéf NAKA. Polícia má „konečné rozviazané ruky,“ na Slovensku prebieha „potrebná očista.“ O všetkom informujú „nezávislé a objektívne médiá.“ Politici odvolanej vlády verejne pranierujú sudcov za ich zákonné rozhodnutia, šéf polície sa vyjadruje k živý trestným konaniam, aj keď nie je OČTK a mainstream tak trochu nezákonne prináša informácie, ktoré by v právnom štáte mali byť v daných fázach trestného procesu neverejné. Kauza sudcu Okresného súdu Bratislava I Branislava Harabina je spojená s redaktorku RTVS Martou Jančkárovou.
Prečítajte si aj:
Súdna rada SR
Uznesenie prijala dňa 18. apríla 2023. Navrhli ho sudkyne Dana Jelinková Dudzíková a Ayše Pružinec Eren, ktoré pôsobia na Krajskom súde v Bratislave a sudca Krajského súdu v Košiciach Ľuboš Kunay.
Rada sa v ňom ako ústavný orgán sudcovskej legitimity uzniesla na tom, že sa „dôrazne ohradzuje voči ponižujúcim vyjadreniam na adresu sudcu Branislava Harabina, ktoré znižujú profesionálnu integritu nielen tohto konkrétneho sudcu, pretože sú v príkrom rozpore s princípmi právneho štátu a relevantným spôsobom zasahujú do nezávislého postavenia sudcov, sudkýň a súdov Slovenskej republiky.“
Kauza Jančkárová
Polícia najprv zverejnila informáciu, že chcela prehľadať dom 77-ročného dôchodcu z Poltára, ktorý bol podozrivý z trestného činu vyhrážania sa. V oči moderátorke RTVS Marte Jančkárovej. Šéf NAKA Daňko informoval, že sudca domovú prehliadku nepovolil.
„Ja ich nemôžem konkretizovať, ale v podstate tento súhlas na vykonanie úkonov nám sudca nedal a my sme sa museli zariadiť, osobu sme zadržali. Pre nás bola táto osoba nebezpečná aj z toho dôvodu, že mala doma legálne držanú strelnú zbraň. Vykonávali sme všetky opatrenia tak, aby sa nič nestalo,“ uviedol v relácii RTVS Silná zostava. (Keď sudca nepovolil domovú prehliadku, ako Daňko vedel, že má doma legálne držanú strelnú zbraň?)
„Nepatrným“ problémom je i to, že podľa zákonov platných v tejto republike, sú všetky nezrealizované prehliadky v utajovanom režime. To znamená, že verejnosť sa o nich nikdy nemá dozvedieť. Ani novinári, nik.
Harabin
Toho sa držal aj sudca OS BA I. Branislav Harabin, ktorý sa k prípadu dostal len na základe toho, že mal v oný deň služobnú pohotovosť. O nejakom spiknutí teda môže byť reč len ťažko.
„Stále je to v režime utajenia, čiže sa k tomu nebudem vyjadrovať,“ reagoval sudca na otázky, či by mohol objasniť dôvody svojho rozhodnutia alebo komentovať vzniknutú situáciu pre Plusku.
Ľudový súd mainstreamu
Zafungoval dokonale a okamžite, tak ako pri sudcovi Fittovi. Ktorý narozdiel od „našich chlapcov Apačov,“ konal zákonne, či sudcovi Pulmanovi, keď si dovolil zákonným spôsobom v kauze Očistec prerušiť trestné stíhanie obvinených, kvôli tomu, že sa obrátil na Ústavný súd SR.
Nielen v Silnej zostave VEREJNOPRÁVNEJ televízie sudcu Branislava Harabina pranierovali. Jeho „vyšetrovanie“ rozbehol i Marek Vagovič., ktorý napísal, že „sa ničomu nečuduje, lebo aký otec, taký syn,“ keďže otcom Branislava Harabina je emeritný trestný sudca Najyššieho súdu SR a bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin.
N-ko nesmie chýbať
Zakončil do Denník N. Presnejšie Juraj Javorský. Ten, hoci podľa mojich informácií, rovnako ako Vagovič, či Veronika Cifrová Ostrihoňová síce nemajú žiadne právnické vzdelanie, tiež presne vedel, čo mal Harabin robiť. „Keby bol spravodlivým a dobrým sudcom.“
Javorský k tomu, že sudca Harabin nepovolil domovú prehliadku napísal: „Neviem to rozumne vysvetliť. Vysvetlenie by asi malo prísť od toho sudcu, ale úprimne pochybujem o jeho rozumových schopnostiach.“
Právny štát prekvitá
Zaujímavé je, že nikomu z daných kolegov, neprekáža, že zo zákona o nezrealizovanej domovej prehliadke nemali ani vedieť. Prekáža im však sudca, ktorý konal podľa zákona.
Nuž, ale žijeme v „právnom“ štáte, kde sa niektorí sudcovia nemajú vyjadrovať k ničomu, čo sa v spoločnosti, či justícii deje. Keď sa už vyjadria, nasledujú disciplinárne postihy, konania a „ľudový súd.“ Iní zase môžu na festivaloch hovoriť o živých trestných konaniach. Ak pán Vagovič tvrdil, že „aký otec, taký syn,“ ja si so svojim právnickým vzdelaním dovolím tvrdiť, že skôr u nás platí:
Všetci sme si rovní. Len niektorí sme si rovnejší.
Zdroj: Sudna rada SR, Pluska, RTVS, Denník N, Postoj
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Súdna rada SR sa postavila za sudcu Branislava Harabina. Pranieroval ho Vagovič, Denník N i polícia!