eReport.sk
Špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic.
Na Daniela Lipšica sa valí kritika z každej strany. Roman Michelko dokonca tvrdí, že šéf špeciálnych prokurátorov zahladzuje niektoré kauzy bývalej koalície. Foto: tasr

Viac ako 400 slovenských právnikov vo Výzve podporuje zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry


Veľa kriku pre nič! Názov knihy Williama Shakespeara akoby presne odzrkadľoval to, čo stvára súčasná opozícia v prípade zmien v Trestnom zákone, ktoré plánuje urobiť trojkoalícia, a ktoré si už odhlasovala v parlamente. Opozícia síce ukazuje na vyjadrenia niektorých právnikov, koalícia však kontruje, že iní právnici na jej krokoch nevidia nič protiústavné, ba sú v súlade so zákonom.

Populistická snaha opozície o nezákonný postup

V hre je najmä funkcia šéfa špeciálnych prokurátorov, na ktorej sedí právoplatne odsúdený Daniel Lipšic, za ktorým sa ťahá tieň viacerých škandálov a porušení zákona, ale tiež celý Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý vládna trjkoalícia tiež navrhuje zrušiť ako nepotrebný. Za avizované zmeny v Trestnom zákone sa postavili aj bývalí a súčasní členovia súdnych orgánov, advokáti, akademici a príslušníci ďalších právnických profesií, ktorí na portáli pravnystat.eu pripomenuli svoju Výzvu proti porušovaniu princípov právneho štátu zverejnenú v januári 2021, v ktorej upozornili okrem iného na masívne porušovanie práv obvinených v trestných konaniach a vystríhajúc pred zneužívaním trestných konaní na politické účely.

Princípy právneho štátu a platné právo treba dodržiavať aj vtedy, keď vedú k nižšiemu počtu trestných stíhaní a následných odsúdení v trestnom konaní, či k nižšiemu počtu väzobne stíhaných osôb.

Výzva bývalých a súčasných členov súdnych orgánov a príslušníkov právnických profesií

Táto Výzva bola významnou verejnou kritikou situácie vzniknutej v Slovenskej republike a podporilo ju vyše štyristo slovenských právnikov (vrátane 233 advokátov a 123 sudcov a emeritných sudcov). Podľa Výzvy obavy vyvolávala zmena fungovania justície a orgánov činných v trestnom konaní, najmä ich snaha o získanie popularity u verejnosti. Ako signatári Výzvy, uvedomujúc si dlhoročnú existenciu problémov na súdoch, prokuratúre, či v polícii, sme upozornili na to, že odpoveďou sa nesmie stať populistická snaha o nezákonný postup v boji proti kriminalite,“ konštatuje sa v úvode Výzvy slovenských právnikov, podľa ktorých princípy právneho štátu a platné právo treba dodržiavať aj vtedy, keď vedú k nižšiemu počtu trestných stíhaní a následných odsúdení v trestnom konaní, či k nižšiemu počtu väzobne stíhaných osôb.

Masívne porušovanie princípu prezumpcie neviny

Právnici kritizovali aj zneužívanie inštitútu väzby na vytváranie nátlaku na obvineného s cieľom získať jeho priznanie, či spoluprácu pri odhaľovaní inej trestnej činnosti. Obavy podľa nich vzbudzovalo aj používanie výpovede spolupracujúceho svedka ako kľúčového dôkazu v trestných konaniach proti sudcom alebo policajným funkcionárom, ktorým bolo umožnené užívať si slobodu výmenou za svedectvo proti konkrétnym osobám. Poukázali na nadužívanie uvedeného inštitútu bez dôsledného preverenia výpovedí takýchto osôb, umožňujúc im využívanie neprimeraných výhod s tým, že tieto výpovede v prípade, ak sú jediným priamym dôkazom voči obvinenému, označil Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v prípade Adamčo vz Slovensko ako nesúladné s právom na spravodlivé súdne konanie.

Mediálny záujem sa zneužíval na diskreditáciu konkrétnych osôb.

Výzva bývalých a súčasných členov súdnych orgánov a príslušníkov právnických profesií

Kritizovali sme masívne porušovanie princípu prezumpcie neviny zo strany politikov, ako aj médií, a to bez očakávaných následkov. Vládna moc sa snažila porušovaním princípu prezumpcie neviny pôsobiť ako tá, ktorá stíha kriminálnikov a navodzuje tým v spoločnosti veľmi nebezpečnú atmosféru nenávisti,“ konštatujú vo Výzve právnici, ktorí za veľký problém považovali aj vzťah orgánov činných v trestnom konaní a médií, pričom podľa nich dochádzalo k tomu, že sa systematicky, dlhodobo a vybraným médiám vynášali informácie zo spisov, ktoré následne prezentovali svoj zaujatý a subjektívny pohľad. V danom čase mala spolupráca orgánov činných v trestnom konaní s médiami systematický charakter. Mediálny záujem sa zneužíval na diskreditáciu konkrétnych osôb.

Neadekvátny odkaz opozície na európske hodnoty

„Upozornili sme na to, že v mnohých prípadoch nebolo treba na zadržanie verejných funkcionárov, ktorí sa spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní predtým nevyhýbali a boli vypočutí len ako svedkovia, posielať špeciálne komando a ponižovať ich s putami na rukách za aktívnej účasti novinárov. Slovenská advokátska komora navyše uskutočnila interný prieskum týkajúci sa zákonnosti postupov OČTK, do ktorého sa zapojilo 71 advokátov. Až 72% opýtaných (51 respondentov) uviedlo, že podľa ich skúseností je nezákonné donútenie súčasťou praxe OČTK. Druhý interný prieskum týkajúci sa zákonnosti postupov OČTK realizovala Slovenská advokátska komora 4.9.2023, pričom do prieskumu sa zapojilo 110 advokátov.

Je nanajvýš dôležité, aby sa príslušné inštitúcie Európskej únie a Rady Európy dištancovali od krokov slovenskej opozície, ak nie sú v súlade s princípmi právneho štátu.

Výzva bývalých a súčasných členov súdnych orgánov a príslušníkov právnických profesií

Z nich 64% opýtaných (70 respondentov) uviedlo, že podľa ich skúseností je nezákonné donútenie súčasťou praxe OČTK. Advokáti a právnici ďalej pripomínajú, že nimi kritizovaná situácia sa ešte viac vyostrila po zvolení politika Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora, pod ktorého vedením sa Úrad Špeciálnej prokuratúry začal zapájať do verejného komentovania vybraných „živých“ trestných vecí, čím systematicky porušoval prezumpciu neviny. „Mediálnymi vyhláseniami sa Úrad špeciálnej prokuratúry zastával aj niektorých vyšetrovateľov NAKA, ktorí čelili podozreniam z trestnej činnosti. Tieto podozrenia vyšetroval Úrad inšpekčnej služby, v ktorého kompetencii je kontrolovať policajtov, vrátane tých na NAKA,“ pripomína sa vo Výzve, kde sa rozoberajú aj ďalšie veci.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ústavný súd ohrozuje právny štát?
  2. Signatári výzvy podporujú kroky vlády
  3. Predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Vzhľadom na vyššie opísanú situáciu podporujeme aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, pričom poukazujeme aj na fakt, že k pochybeniam majúcim vplyv na základné ľudské práva a slobody identifikovaným najvyššími súdnymi autoritami došlo v mnohých prípadoch v rámci výkonu jej právomoci. Na záver opätovne, ako aj v prvej Výzve z roku 2021, konštatujeme, že považujeme za nebezpečné, ak je porušovanie princípov právneho štátu na Slovensku a zabraňovanie potrebným legislatívnym zmenám odôvodňované zo strany opozície a niektorých mimovládnych organizácií neadekvátnym odkazom na európske hodnoty,“ konštatujú vo výzve právnici, podľa ktorých je nanajvýš dôležité, aby sa príslušné inštitúcie Európskej únie a Rady Európy dištancovali od krokov slovenskej opozície, ak nie sú v súlade s princípmi právneho štátu.

Zdroj: pravnystat.eu

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Viac ako 400 slovenských právnikov vo Výzve podporuje zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry

Odoberať
Upozorniť na
34 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre