eReport.sk
foto redakcia

Pravidelná rubrika: Trnavský knižný špeciál


Cieľom tejto rubriky je predstaviť vybrané domáce a zahraničné knižné tituly pre deti, dospievajúcich aj dospelých čitateľov. Ku každej knihe pripájame krátky popis a zdôvodnenie výberu. Do časti o knihe pre najmenších zaraďujeme aj tipy na výber a prácu s detskou knihou.  

Ako si mačky kúpili televízor (vek 4 – 8 rokov)

Foto: redakcia

Ružovooká Princina a modrooká Lízička, dve mačky, ktoré sa chcú vzdelávať netradične – pomocou televízora… Zo vzorného štúdia sa vykľula závislosť,  zabudli sa umývať, česať, upratovať, ba aj sa najesť. Na  mačacom príbehu Jaroslavy Blažkovej sa deti zabavia, príbeh lineárne stimuluje ich predstavivosť. Správanie sa sympatických postavičiek deťom zrozumiteľne vysvetlí, že televízor nemá byť v centre ich pozornosti. A tu vzniká otvorený priestor na to, aby sme s deťmi mohli viesť zaujímavý dialóg. 

Divy Slovenska nielen pre deti alebo Vlastiveda ako lusk  (vek 8 – 14 rokov)

Foto: redakcia

Ak svojim ratolestiam radi hravo a nenútene predstavujete málo známe fakty a zaujímavosti z histórie a súčasnosti, siahnite po knihe Ondreja Sliackeho. Beletrizovaná „vlastiveda“ o Slovensku prináša vysvetlenia, ako vzniklo pomenovanie trdelník, kde nájdete slovenskú Sixtínsku kaplnku, prečo Slováci kedysi jedli halušky bez bryndze aj to, že dinosaury máme i u nás. Veru, budete sa čudovať, o čom všetkom ste doteraz ani nepočuli.

Ako chutí moc (dospelý čitateľ)

Foto: redakcia

„Kedy sa to začalo? Kedy premenil kdesi hlboko v sebe my na ja? Bolo to v ňom, alebo ho tak sformovali a skazili nové okolnosti? A čo z toho mal? Aké šťastie mu prinieslo jeho postavenie?“ I na to sa pýta Mňačkov rozprávač v románe Ako chutí moc. Retrospektívne podaný pohľad na prerod človeka, ktorého charakter priamo podľahol spoločenskému statusu a k nemu prislúchajúcej moci. Reportér Frank zachytáva počas prípravy pohrebu momenty muža, priateľa, ktorý prišiel o to najcennejšie – o seba samého, dávno predtým, než zomrel…

Ponuka krajskej Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave:

Prvá polovica októbra prinesie čitateľom viacero zaujímavých podujatí. Záhradnú čitáreň navštívia: Stanislav Motl, Etela Farkašová a Miroslava Ábelová. Kulturológ a spisovateľ Lukáš Perný prispeje prednáškou Bernolák a bernolákovci. V hudobnom oddelení sa 6. októbra rozozvučí klavír Jaroslava Remenára. Pre deti a mládež je pripravený tvorivý workshop s ilustrátorkou Hedvigou Gutierrez, Mama klub a tínedžerské stretko. Pobočka Tulipán sprostredkuje diskusiu so spisovateľkami Danušou Dragulovou-Faktorovou a Zuzanou Kuglerovou, v rámci Dňa bielej palice príde nevidiaci knihovník Július Bartek. Pre seniorov je pripravené tradičné stredajšie scrabble, tému Násilie na senioroch ozrejmí Silvia Bokorová z policajného zboru. Miesto a čas konania podujatí nájdete na knižničnom webe.

Ďalšie knižné tipy:

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pravidelná rubrika: Trnavský knižný špeciál

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre