eReport.sk
Otázky na protestujúcich
Šéf OĽANO Igor Matovič a jeho blízky priateľ špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Zdroj:tasr

Advokát Ribár pre eReport: Obe Správy o porušovaní princípov právneho štátu u nás, prijala EK!


Potemkinova dedina. Asi tak by sme mohli charakterizovať náš „právny štát“ počas „očisty“ a „rozviazaných rúk.“ Dňa 30.3.2023 boli Európskej komisii – Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Európskemu parlamentu – Kancelária na Slovensku podané 2 samostatné Správy o situáccii v oblasti právneho štátu na Slovensku. Jednu vypracovali advokáti JUDr. Erik Magál, JUDr. Ján Kršiak a JUDr. Jakub Križan. Za tou druhou stojí nezákonne väznený advokát JUDr. Martin Ribár. S tým sme sa porozprávali o tom, čo to znamená v praxi a tiež o tom, čo bude teraz nasledovať.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Fakty miesto výmyslov
  2. Má verejnosť dostatok objektívnych informácií?
  3. Kde je pani prezidentka?
  4. Sudca nie je nadčlovek!

Správy advokátov

Na stránke vášho OZ Za právny štát ste informovali, že Európska komisia prijala obe správy. To je úspech, nie?

Či sme boli aj reálne úspešní ukáže až nadchádzajúca Správa o stave právneho štátu na Slovensku za rok 2023.

Tú vypracuje Európska komisia, a verím, že bude vychádzať aj z podkladov, ktoré sme jej spolu s kolegami advokátmi Magálom, Križanom a Kršiakom zaslali. Uvidíme teda po jej zverejnení..

Čo vás spolu s kolegami viedlo k jej napísaniu a podaniu?

Chceli sme nimi európskym orgánom poskytnúť objektivizovaný náhľad na situáciu v oblasti právneho štátu v Slovenskej republike.

Spolu s vyššie menovanými kolegami sme toho názoru, že informovanie európskych orgánov v minulosti nebolo ani komplexné, ani objektívne.

Vychádzali z praxe

Viem, že obe správy sú rozsiahle, mohli by ste čitateľom priblížiť aspoň niečo z ich obsahu?

Vo vypracovaných správach sme poskytli množstvo faktov. Podotýkam, overiteľných faktov. Ktoré sa týkajú porušení princípov právneho štátu a to najmä vo vzťahu k trestným konaniam.

Európska komisia si na základe nami predložených informácii môže vyžiadať od SR množstvo informácií, o ktorých predtým nebola informovaná – napr. v predchádzajúcej Správe o právnom štáte na Slovensku za rok 2022 nebola ani len zmienka o množstve nálezov Ústavného súdu SR o porušovaní základných práv a slobôd väzobne stíhaných osôb.

Hoci v čase vypracovania predchádzajúcej správy a v čase podávania podkladov pre EK už bolo vydaných 15 takýchto nálezov.

„V predchádzajúcej správe za rok 2022, ale ani za rok 2021 neboli ani len spomenuté úmrtia osôb vo výkone väzby – ostro sledované mediálne prípady gen. Lučanského a advokáta Krivočenka sa v správach vôbec nespomenuli. Úmrtia osôb vo výkone väzby by tam podľa mňa mali byť minimálne spomenuté…“

„Naši chlapci,“ kajúcnici a spol.

Tiež sme EK poskytli závažné informácie o množstve iných problematických tém. Uviedol by som aspoň pár „okruhov“:

Porušovanie princípov právneho štátu a pochybenia v trestných konaniach vedených v SR od prelomu rokov 2019/2020 do súčasnosti.

Podozrenia z manipulácií trestných konaní a inštruovania vypočúvaných osôb v trestných konaniach vedených v SR zo strany štátnych orgánov.

Či možný zásah do nezávislosti súdnej moci pri zásahu NAKA na Okresnom súde Bratislava III.. Ďalej výsledky prieskumu Slovenskej advokátskej komory(SAK) a zákonnosť postupov OČTK.

„Tiež analýzu vybraných rozhodnutí Ústavného súdu SR o porušovaní základných práv a slobôd trestne stíhaných osôb od prelomu rokov 2019/2022. A to primárne vo väzobnom konaní.“

Poukázali sme i na ohrozenie práva na súdnu ochranu – trestné stíhanie advokátov pre výkon advokácie. Podmienky vo výkone väzby a podmienky v cele predbežného zadržania.(CPZ)

Ale i na rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva ESĽP v neprospech SR ohľadom trestných konaní – Adamčo, Mucha, Al Alo, Vasaráb a Paulus.

V neposlednom rade sme EK informovali aj o využívaní( či skôr zneužívaní) inštitútu spolupracujúcich osôb v trestných konaniach v SR tzv. „kajúcnikoch.“ A o tom, že väzobné stíhanie sa u nás využíva ako možný nátlakový prostriedok na priznanie a spoluprácu s OČTK.

Potemkinova dedina

Čo znamená, že EK sa ňou bude zaoberať z praktického hľadiska? Prebehne nejaké vyšetrovanie aj u nás? Ako si to má predstaviť človek bez právnického vzdelania?

Správy o právnom štáte sa vypracovávajú každoročne – v princípe je to akoby za rok spätne. EK spracováva informácie, ktoré jej boli poskytnuté do cca. začiatku tohto roku. S tým, že spomínanú Správu za rok 2023 zverejní v júli tohto roku.

Čo sa stane v prípade, že vám dá EK za pravdu, že právny štát je u nás Potemkinova dedina?

Uvedené upravuje čl. 7 Zmluvy o Európskej únii (ZEU). Je to dosť komplikovaný proces, preto to skúsim vysvetliť čo najjednoduchšie.

Slovenská republika dostane nejaké odporúčania. Pričom následne bude EK kontrolovať, či sme ich aplikovali do praxe. A či došlo k náprave.

V prípade, že by zistila, že zo strany Slovenska k náprave nedošlo, môže prísť k rozhodnutiu o existencii závažného alebo pretrvávajúceho porušenia hodnôt uvedených v článku 2 ZEU.

A nasledovali by sankcie. Môže sa rozhodnúť o pozastavení určitých práv vyplývajúcich z uplatňovania zmlúv pre príslušný členský štát. Vrátane hlasovacieho práva zástupcu vlády tohto členského štátu na zasadnutiach Rady.

Ešte jednoduchšie – pomenujú sa problémy a pochybenia, dostaneme odporúčania na ich odstránenie, po čase prebehne kontrola, či došlo k náprave, a ak nie – príde „trest“.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Advokát Ribár pre eReport: Obe Správy o porušovaní princípov právneho štátu u nás, prijala EK!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre