eReport.sk
Poslanci hnutia OĽaNO sprava Anna Záborská a Juraj Gyimesi.
V popredí Anna Záborská. Foto: tasr

Poslanci OĽaNO kritizujú europarlament: Prekračuje svoje kompetencie!

Koaličná rada sa má zaoberať návrhom uznesenia z dielne poslancov OĽANO a Sme rodina k návrhu správy Európskeho parlamentu (EP) o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii v rámci zdravia žien. O zámere predložiť uznesenie nevedeli poslanci SaS ani Za ľudí. Podľa SaS preto neboli splnené podmienky na doplnenie programu. Návrh uznesenia bol totiž zaradený do programu aktuálnej schôdze.

“O spôsobe zaradenia, ako aj o samotnom návrhu uznesenia bude rokovať koaličná rada v pondelok (17. 5.). Tak sa dohodli dnes predsedovia koaličných poslaneckých klubov s premiérom Eduardom Hegerom,” uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Návrh vraj nerešpektuje princíp subsidiarity

Poslanci za OĽANO a Jaroslav Karahuta (Sme rodina) navrhujú, aby NR SR pripomenula Európskemu parlamentu, ako aj všetkým parlamentom členských štátov EÚ, že otázky týkajúce sa zdravotnej politiky a vzdelávania sú v kompetencii národných štátov.

“Preto považuje návrh správy Európskeho parlamentu o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii v rámci zdravia žien za nerešpektujúci princíp subsidiarity a prekračujúci kompetencie Európskeho parlamentu,” uviedli.

Problémom sú aj zákony zakazujúce potraty

Chcú, aby parlament uistil EP, ako aj parlamenty členských štátov, že Slovensko považuje prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu, ako aj dodržiavanie ľudských práv za svoju prioritu “a bude aj naďalej aktívne hľadať spôsoby na zlepšenie situácie na Slovensku s osobitným dôrazom na práva a služby pre ohrozené skupiny obyvateľov, akými sú napríklad ženy, ktoré sú často obeťami domáceho násilia, rodiny žijúce na hranici chudoby alebo ľudia, ktorým chýba prístup ku kvalitnej, funkčnej a komplexnej zdravotnej starostlivosti”.

V utorok (11. 5.) prijal EP na úrovni Výboru EP pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM) návrh správy, z ktorej vyplýva, že členské krajiny EÚ by mali zabezpečiť univerzálny prístup svojich občanov k sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu. Europoslanci zdôraznili, že niektoré členské štáty EÚ ešte stále majú reštriktívne zákony zakazujúce potraty s výnimkou presne definovaných okolností.

Návrh uznesenia kritizuje Progresívne Slovensko

Autori návrhu uznesenia NR SR tvrdia, že o správe má plénum EP rokovať budúci mesiac. “Preto prichádzame s návrhom uznesenia práve teraz. Aj vzhľadom na tento časový rámec a potrebu reagovať sme návrh uznesenia prerokovali len v poslaneckom klube OĽANO a s niektorými predstaviteľmi koaličných poslaneckých klubov,” odôvodnili.

Návrh uznesenia kritizuje mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS). Ochrana sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv žien nie je podľa PS kultúrno-etická otázka, “ako sa to snažia navodiť svojím dnešným uznesením poslanci okolo Anny Záborskej”. Mimoparlamentné KDH návrh víta, správa EP podľa hnutia zasahuje do výlučných kompetencií členských štátov.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport