tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/nitpicker

Portugalské aerolínie budú asi opäť potrebovať záchranný balík od štátu: Ide o miliardy eur!

Portugalsko bude možno musieť v tomto roku poskytnúť leteckej spoločnosti TAP viac ako 500 miliónov eur, ktoré si vyčlenilo na jej záchranu. Dôvodom sú dlhšie trvajúce obmedzenia v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Uviedol to minister financií Joao Leao pre nedeľné vydanie novín Jornal de Negócios. Na otázku, o koľko portugalská vláda zvýši výdavky na záchranu TAP, Leao povedal: „Stále sa to analyzuje.“

V decembri vláda v pláne na záchranu TAP navrhla zrušenie 2000 pracovných miest do roku 2022 a zníženie platov až o 25 %. Letecká spoločnosť by však na pokrytie svojich finančných potrieb do roku 2024 potrebovala ďalšie približne 2 miliardy eur vrátane štátnych garancií.

Okrem toho, ak Európska únia odmietne návrh Lisabonu na pomoc TAP, letecká spoločnosť bude museť okamžite splatiť záchranný úver vo výške 1,2 miliardy eur dohodnutý v júni, čo by mohlo viesť k jej platobnej neschopnosti.

Leao uviedol, že vládny plán „počíta s významnými štrukturálnymi zmenami v leteckej spoločnosti, aby sa zabezpečilo, že sa stane ziskovou a dokáže prežiť krízu“. A dodal, že rozhovory s Bruselom je potrebné dokončiť „čo najrýchlejšie“.

Spoločnosť TAP požiadala v apríli o štátnu pomoc po pozastavení takmer všetkých svojich 2500 letov týždenne, keď vrcholila prvá vlna pandémie nového koronavírusu. Za prvých deväť mesiacov 2020 vykázala straty za viac ako 700 miliónov eur.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Portugalské aerolínie budú asi opäť potrebovať záchranný balík od štátu: Ide o miliardy eur!

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku