eReport.sk
Na archívnej snímke z 10. januára 2007 pohľad na čerpaciu stanicu na konci ropovodu Družba vo východonemeckej rafinérii PCK v meste Schwedt.
Na archívnej snímke z 10. januára 2007 pohľad na čerpaciu stanicu na konci ropovodu Družba vo východonemeckej rafinérii PCK v meste Schwedt. : tasr/ap

Poľský prevádzkovateľ známeho ropovodu: Je nepravdepodobné, že by za únikom z Družby bola sabotáž


Poľská spoločnosť PERN, ktorá je  prevádzkovateľom ropovodu Družba dodávajúceho ropu z Ruska do Európy, vo štvrtok uviedla, že únik z potrubia zistený v utorok zrejme nebol dôsledkom sabotáže.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.
  2. Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) visí nad namaľovanou mapou 16. novembra 2021 v nemeckom Lubmine.
  3. Rozpad vlády
  4. Pripravte sa na zdražovanie nafty
  5. Ropovod Družba
  6. Ruský prezident Vladimir Putin.
  7. Na leteckej snímke z 29. septembra 2022 poskytnutej dánskymi ozbrojenými silami únik plynu z plynovodu v Baltskom mori.

PERN vo svojom vyhlásení – citovanom agentúrou DPA, z ktorej správu prebrala TASR, – uviedol, že na základe prvých zistení a spôsobu, akým bol ropovod poškodený, sa zdá, že nešlo o zásah tretej strany. Vykonáva sa však aj podrobnejšia analýza s cieľom určiť príčiny poškodenia a rozhodnúť o spôsobe opravy, aby  sa tok ropy v tomto úseku mohol obnoviť s plnou kapacitou.

Neuviedli, koľko ropy uniklo

Miesto úniku, ktorý bol zistený v utorok neskoro večer, sa nachádza približne 70 kilometrov od stredopoľského mesta Plock. Po jeho zistení na mieste zasahovali hasiči, tímy na ochranu životného prostredia a vyšetrovatelia.

PERN v stredajšom vyhlásení neuviedol, koľko ropy uniklo alebo aký veľký otvor je v potrubí. Znečistenie spôsobené únikom ropy však bolo už vo veľkej miere odstránené, približuje DPA.

K úniku z ropovodu došlo v čase, keď Európa zápasí s energetickou krízou a obáva sa, že v súvislosti s napätím vyvolaným vojnou na Ukrajine by Rusko mohlo ešte viac znížiť toky fosílnych palív na západ.

Energetická infraštruktúra v Európe terčom útokov?

Európska únia sa pred začiatkom zimy snaží vytvárať si zásoby zemného plynu, pričom stále nakupuje ropu z Ruska. Po nedávnych únikoch z potrubí plynovodov Nord Stream 1 a 2 sa na Západe objavili obavy, že energetická infraštruktúra v Európe by sa mohla stať terčom útoku.

V súvislosti so stále neobjasnenými výbuchmi na týchto plynovodoch v Baltskom mori sa hovorí o podozrení zo sabotáže. Plynovody v čase únikov neboli v prevádzke. Ropovod Družba je jednou z najväčších sietí ropovodov na svete.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poľský prevádzkovateľ známeho ropovodu: Je nepravdepodobné, že by za únikom z Družby bola sabotáž

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre