eReport.sk
Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) visí nad namaľovanou mapou 16. novembra 2021 v nemeckom Lubmine.
Ilustračná snímka. Zdroj: tasr/ap

Dáni zistili, že plynovody NS1 a NS2 poškodili silné výbuchy. Moskva očakáva, že ju z nich obvinia

Predbežne vyšetrovanie týkajúce sa poškodenia plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 v časti Baltského mora, ktoré je sú výhradnou ekonomickou zónou Dánska, bolo spôsobené „silnými výbuchmi“. Uviedla to v utorok kodanská polícia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.
  2. Veľkorysá Únia
  3. Fiala sa pustil do Babiša
  4. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  5. Na archívnej snímke z 10. januára 2007 pohľad na čerpaciu stanicu na konci ropovodu Družba vo východonemeckej rafinérii PCK v meste Schwedt.
  6. Na leteckej snímke z 29. septembra 2022 poskytnutej dánskymi ozbrojenými silami únik plynu z plynovodu v Baltskom mori.
  7. Ilustračné foto, Amerika, šach

Plynovody Nordstream boli poškodené 26. septembra v Baltskom mori v oblastiach, ktoré sú výhradnými ekonomickými zónami Dánska a Švédska. Úrady týchto dvoch severských krajín preto vyšetrujú štyri poškodenia, ktoré vznikli na uvedených v plynovodoch vedúcich z Rusko do Nemecka.

Správy z Kodane

Vyšetrovania sa v Dánsku ujali kodanská polícia a dánska spravodajská služba. Zistenia dánskych úradov sú podľa dostupných informácií tým, ku ktorým dospela švédska prokuratúra. Tá uviedla, že plynovody zrejme poškodil výbuchy, ktorých pôvod sa vyšetruje ako sabotáž.

Dánski seizmológovia ešte predtým uviedli, že v blízkosti miesta poškodenia plynovodov zaznamenali otrasy, ktoré na Richterovej stupnici dosahovali hodnotu 2,3; boli pritom odlišné od otrasov spôsobených zemetraseniami.

Švédi

Švédsky denník Expressen pritom v utorok zverejnil video, z ktorého vyplýva, že z plynovodu Nord Stream 1 chýba až 50 metrov potrubia. Expressen pritom tvrdí, že ide o prvé zverejnené fotografie rozsahu poškodenia plynovodov. Reuters však upozorňuje, že nedokázal tieto fotografie nezávisle overiť.

Moskva

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok tvrdil, že vyšetrovania poškodenia plynovodov zo strany západných krajín sú vedené s úmyslom falošne očierniť Rusko. Vyjadril pritom nespokojnosť s tým, že prebiehajú v utajení a bez účasti Moskvy.

„Podľa vyhlásení, ktoré počúvame z Nemecka, Francúzska a Dánska boli tieto vyšetrovania prispôsobene úmyslu zvaliť vinu na Rusko. Aj podľa elementárnej logiky je pritom jasné, že poškodenie plynovodov škodí samotnému Rusku.“

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov

Dánska polícia zatiaľ nevie, kedy bude môcť celé vyšetrovanie uzavrieť. Nielen Rusko tvrdí, že pri celej veci je dôležité, položiť si základnú otázku, „komu poškodenie prospelo?“ V nedávnej diskusii s názvom Pane Prezidente, si ju kládol napríklad Václav Klaus. Americký odborník Jeffrey Sachs ju stihol položiť v programe, kde bol hosťom. Tesne predtým, ako ho americká televízia „vypla.“

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dáni zistili, že plynovody NS1 a NS2 poškodili silné výbuchy. Moskva očakáva, že ju z nich obvinia

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti