tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Zuzana Čaputová a Miroslav Žbirka.
Zuzana Čaputová a Miroslav Žbirka. Zdroj: fb/zcaputova

Politici žialia nad smrťou Mira Žbirku! Spomínajú Pellegrini, Kollár aj prezidentka

Rozpísali sa. Dnes obletela Slovensko i Česko smutná správa o smrti Miroslava Žbirku. Nad touto skutočnosťou sa rozcítila aj politická scéna.

Na sociálnych sieťach pribúdajú reakcie jeho spolupracovníkov, celebrít, ale aj predstaviteľov slovenskej vlády či zástupcov opozície. „Na melódiách Miroslava Žbirku vyrastala celá moja generácia. Pri jeho piesňach sme hľadali múry našich lások, spievali balady poľným vtákom a počítali ostávajúcich 22 dní. Jeho hudba, výzor i slová boli vždy nenásilnou oslavou slobody, vnútorného pokoja a láskavého humoru a s jeho odchodom pre mnohých mojich vrstovníkov definitívne odchádza časť ich detstva. Zbohom, Meky, v slovenskej kultúre ste zanechali nezmazateľnú stopu. Verím, že ste našli svoju Atlantídu a už o nej spievate všetkým, ktorých máte naokolo,“ píše predseda strany Hlas Peter Pellegrini.

Zdroj: fb/pellegrini.peter

Za veľkého priateľa označil Žbirku predseda parlamentu Boris Kollár: „Spoznal som ťa keď si mal 33 rokov spolu sme oslavovali tvoje narodeniny na turné v Žiline. Mal som 20 rokov a už vtedy si bol hviezda. Spoznal som ťa ako talentovaného, ale zároveň pokorného človeka. Pracoval som vtedy pre teba, boli to najbezstarostnejšie roky môjho života. Ale zároveň krásne a veľa si ma naučil … nasmiali sme sa tak veľakrát. Od vtedy ťa považujem za môjho priateľa a pretrvalo to 36 rokov. Dnes ma zastihla tá zdrvujúca smutná správa s tebou mi Meky odchádza časť mojej mladosti odchádza mi priateľ a odchádza pre nás všetkých veľký hudobník skladateľ muzikant. Vyjadrujem úprimnú sústrasť Katke, deťom Linde a Davidovi, rovnako bývalej manželke Helge a Deniske. Odpočívaj v pokoji priateľ môj.“

Zdroj: fb/boriskollarofficial

„Veľmi ma zasiahla správa o smrti Mekyho Žbirku. Vyjadrujem úprimnú sústrasť najbližšej rodine i priateľom. Pre Slovensko je to obrovská strata, odišla časť našich detských sŕdc do hudobného neba. Jeho talent, nezameniteľný hlas a legendárne diela zostanú v našich srdciach navždy i pre ďalšie generácie. Odpočívajte v pokoji,“ píše Denisa Saková.

Zdroj: fb/denisa.sakova

„Mohol sa písať nejaký rok 1984 keď ma mamina zobrala na vôbec prvý koncert v mojom živote. Bolo to ešte predtým, ako som začal chodiť na všetky koncerty Banketu, ktoré sa konali v širokom okolí. Koncert bol v kulturáku v Karlovke (myslím, že neskôr tzv. Kamel) a kapela sa volala Limit. Na pódiu pred nami boli Laco Lučenič (istota), Duško Hájek na bicích (istota), Martin Karvaš (myslím) a drobný okuliarnatý chlapík Miro Žbirka. Vybavuje sa mi to, akoby to bolo minulý týždeň. Miro Žbirka, sprevádzal si ma svojim nosovým hlasom, humorom, bratislavským prízvukom a na vtedajšiu dobu šokujúco native angličtinou celú moju pubertu a ďalších 30 rokov života. Vždy si sa hrdo hlásil k Slovensku a tvoril si skvelú hudbu.Budeš nám všetkým strašne chýbať. Odpočívaj v pokoji,“ uviedol župan Juraj Droba.

Zdroj: fb/denisa.sakova

Miroslav Žbirka bol a zostane legendou. „Vďaka jeho nadaniu znel slovenský pop aj v časoch hlbokého socializmu absolútne svetovo,“ napísala v súvislosti s úmrtím speváka a skladateľa Miroslava Žbirku prezidentka Zuzana Čaputová. Zverejnila aj pridala aj spoločnú fotografiu s Mekym (úvodná fotografia). „Miro Žbirka nikdy nebol nemoderný chlapec, ako o tom spieval v jednej zo svojich piesní. Naše spomienky na mladosť zostanú navždy spojené s ním,“ uviedla hlava štátu v statuse na sociálnej sieti

Zdroj: fb/zcaputova

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Marika Gombitová s Miroslavom Žbirkom.
  2. Na kombosnímke M. Žbirka a Zuzana Čaputová počas jeho pohrebu.
  3. Miroslav Žbirka a Laco Lučenič

Slovensko odchodom Mekyho Žbirku prichádza o výnimočného človeka. „Slovensko jeho odchodom stráca sprievodcu prvých lások i sklamaní. A hoci sám spieva, že čo bolí, to prebolí, tak táto strata len tak neprebolí,“ napísala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) k úmrtiu slovenského speváka a skladateľa.  

Žbirka podľa nej inšpiroval mnohých, aby sa stali hudobníkmi. „Priniesol anglický hudobný závan aj v čase zamknutých hraníc a mimoriadne tak obohatil slovenskú hudbu,“ podotkla Milanová. Napriek sláve zostal podľa nej skromným a napriek úspechom stále nohami na zemi. „Budete nám veľmi chýbať,“ dodala Milanová.  

Zdroj: fb/milanovamksr

Slovenská hudobná scéna prišla o významnú legendu a charizmatickú osobnosť so špecifickým humorom. Na úmrtie speváka a skladateľa Miroslava Žbirku tak zareagoval premiér Eduard Heger (OĽANO). Správa o jeho úmrtí ho zarmútila.

„Na Slovensku máme len málo autorov a interpretov, ktorí svojou hudbou presiahli svoju dobu. Slovenská hudobná scéna prišla o významnú legendu a charizmatickú osobnosť so špecifickým humorom,“ napísal Heger na sociálnej sieti.

Pripomenul, že jeho tvorbu poznajú všetky vekové kategórie. Zložil mnoho piesní, ktoré ľudí oslovili najmä svojou lyrikou. Pozostalým vyjadril premiér úprimnú sústrasť.

Zdroj: fb/premier.sr

Vo veku 69 rokov zomrel slovenský spevák a skladateľ žijúci v Prahe, moderátor hudobných podujatí, tvorca, ale aj propagátor hudby doma a v zahraničí Miroslav „Meky“ Žbirka. Bol legendou slovenskej hudobnej scény, viacnásobný Slávik a víťaz ankety Spevák roka na Slovensku, od roku 2006 člen Siene slávy na Slovensku, hudobník, ktorého albumy vydávané od polovice 80. rokov dosahovali niekoľkostotisícové náklady. Absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí.

Zdroj: eReport/tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politici žialia nad smrťou Mira Žbirku! Spomínajú Pellegrini, Kollár aj prezidentka

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku