eReport.sk
Polícia, logo
Ilustračné foto: polícia

Policajtov čakajú zmeny. Prezidentka podpísala novelu zákona o Policajnom zbore

Na Slovensku sa zvykne vravieť, že „nová metla lepšie metie“. A toto porekadlo platí aj na našu novú vládu, ktorá si po rozličných novelách zákonov a súdov zobrala pod drobnohľad aj policajný zbor.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o Policajnom zbore (PZ). TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Zavedie sa tak základná štruktúra polície, zrušia sa menovky na rovnošatách policajtov a pribudnú im nové právomoci.

Zruší sa povinnosť nosenia menovky

Základnú štruktúru Policajného zboru budú tvoriť Prezídium PZ, útvary s pôsobnosťou pre celé územie a útvary s miestnou pôsobnosťou. Podrobnejšie organizačné členenie Policajného zboru zákon ponecháva v kompetencii ministra vnútra a policajného prezidenta. Osobitne sa zakotvuje postavenie a základné úlohy Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ. Zruší sa povinnosť nosenia menovky na rovnošate policajtov. „V mnohých prípadoch pri výkone služobných zákrokov dochádza k osočovaniu, vyhrážaniu sa zakročujúcim policajtom a ich rodinným príslušníkom, ako aj k zaznamenávaniu si osobných údajov policajtov,“ zdôvodnil rezort vnútra. Z dôvodu zaisťovania bezpečnosti určených osôb a objektov sa zavedie oprávnenie zakázať činnosť bezpilotných lietadiel nad určeným objektom do výšky 120 metrov.

V mnohých prípadoch pri výkone služobných zákrokov dochádza k osočovaniu, vyhrážaniu sa zakročujúcim policajtom a ich rodinným príslušníkom.

Vyjadrenie Ministerstva Vnútra SR

Oprávnenie uzatvoriť verejne prístupné miesta bude platiť aj pri hromadnom porušení verejného poriadku. Do zákona pribudne ustanovenie, že PZ je úradom na vyhľadávanie majetku. „Úlohou úradu na vyhľadávanie majetku je zjednodušenie vypátrania a identifikácie príjmov z trestnej činnosti a iného majetku súvisiaceho s trestnou činnosťou, ktorý môže byť predmetom príkazu vydaného príslušným justičným orgánom na jeho zmrazenie, zaistenie alebo konfiškáciu v priebehu trestného alebo, ak je to možné podľa vnútroštátneho práva dotknutého členského štátu, občianskoprávneho konania,“ vysvetlil rezort. Doplní sa tiež oprávnenie žiadať banky o informácie o ich klientoch. Policajti budú po novom oprávnení požadovať vysvetlenie aj od osoby, ktorá môže prispieť k objasneniu skutočností dôležitých na odhalenie trestného činu.

Pri zaistení osoby bude stačiť úradný záznam

Pri zaistení osoby bude stačiť úradný záznam. Putá sa budú môcť používať i na spútanie osoby, ktorá má byť na základe rozhodnutia lekára umiestnená v zdravotníckom zariadení a kladie aktívny odpor, napáda iné osoby alebo ohrozuje svoj život, zdravie alebo poškodzuje majetok. Policajti budú mať tiež právo vyžadovať vyšetrenie na zistenie požitia alkoholu orientačnou dychovou skúškou, alebo aj na zistenie prítomnosti inej návykovej látky, ak je to nevyhnutné. Legislatívne zmeny reflektujú i nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o zriadení, prevádzke a využívaní Schengenského informačného systému v oblasti policajnej spolupráce a justičnej spolupráce v trestných veciach.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Polícia, logo
  2. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
  3. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.

Bude možné monitorovať nielen dopravné prostriedky, ale aj iné veci, ako sú zbrane, doklady, platobné karty. Vzhľadom na to sa upravuje definícia monitorovania ako jedného z prostriedkov operatívno-pátracej činnosti a rozširuje sa okruh používateľov Schengenského informačného systému aj o orgány registrujúce lode, lodné motory, lietadlá a letecké motory. V nadväznosti na správu Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania (CPT) sa precizuje umiestňovanie osôb obmedzených na osobnej slobode do určeného priestoru, namiesto ich umiestňovania v celách policajného zaistenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Policajtov čakajú zmeny. Prezidentka podpísala novelu zákona o Policajnom zbore

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti