eReport.sk
Ilustračné foto: MV SR

Rezort vnútra prosí: Ak môžete, požiadajte o nové doklady elektronicky, úrady nestíhajú

O vydanie nového občianskeho preukazu možno požiadať aj elektronicky, pripomína Ministerstvo vnútra (MV) SR. Službu odporúča napríklad ľuďom, ktorí zmenili bydlisko alebo im vypršala platnosť dokladu. Poukazuje na nápor dovolenkárov na oddeleniach dokladov. TASR o tom informovala hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová. 

Elektronickú službu môžu využiť občania s aktivovaným elektronickým občianskym preukazom s čipom a bezpečnostným osobným kódom /BOK/, čiže dokladom pripraveným na elektronickú komunikáciu. „Predpokladom použitia e-služby je, aby mal používateľ v správnych  agendách MV SR evidovanú podobu tváre a podpis nie staršie ako päť rokov. U používateľa mladšieho ako 18 rokov podoba tváre a podpis nesmú byť staršie ako tri roky,“ vysvetlila hovorkyňa. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. SR, pas, slovenský pas
  2. SR, pas, slovenský pas
  3. Polícia, logo

Ako upozornila, pri žiadosti o vydanie občianskeho preukazu pri zmene trvalého pobytu online je poplatok nižší. Platia sa dve eurá namiesto 4,50 eura. Rezort zároveň upozornil používateľov e-služieb, ktoré vyžadujú elektronický podpis, že nový občiansky preukaz získaný klasickou i elektronickou cestou automaticky nepreberá dovtedy používané certifikáty pre elektronický podpis. Treba si ich preto nainštalovať nanovo, čo ide aj elektronicky prostredníctvom Aplikácie pre eID. „Certifikáty pre e-podpis Slovensko na rozdiel od iných krajín poskytuje používateľom bezplatne,“ podotkol minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu je dostupné na webovej adrese https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/menu-doklady/sluzba-ziadost-vydanie+obcianskeho+preukazu+s+cipom/.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rezort vnútra prosí: Ak môžete, požiadajte o nové doklady elektronicky, úrady nestíhajú

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti