Policajný štát. Zákon je na strane Ivana Šimka, ktorému prezidentka Zuzana Čaputová odobrala poverenie viesť Ministerstvo vnútra SR. Veľká časť verejnosti a dvaja z troch najvyšších ústavných činiteľov naleteli na intrigu vedenia Policajného zboru (PZ). Odvolávanie ministra po takomto tlaku a vydieraní môže vytvoriť nebezpečný precedens. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov strany Modrí, Most-Híd.
Mohlo by vás zaujímať
Nestoja na strane pravdy ani zákona
„Šimko skončil, lebo predseda vlády Ľudovít Ódor a prezidentka sa zľakli tzv. hrozby odchodu vedenia polície. Prezidentka i premiér sa báli postaviť na stranu pravdy,“ uviedol volebný líder strany Mikuláš Dzurinda.
Ich argumenty označil za balast a prejav slabosti. Dzurinda si myslí, že prípadný odchod vedenia polície by Šimko vyriešil bez problémov.
Policajný štát
Skonštatoval, že ani sám v minulosti neodvolával svojich ministrov pod tlakom práve pre hrozbu vytvárania nebezpečných precedensov. „Rebélia v polícii? Kam bude Slovensko smerovať, keď sa toto stane precedensom,“ upozornil.
Šimko sa podľa neho pokúsil o politický ‚líderšip‘ a premiér s prezidentkou ukázali jeho absenciu. Dzurinda nepochybuje, že Šimkov postoj pri menovaní stíhaného policajta do vedenia inšpekcie bol politicky správny.
„Napriek tomu, že konal správne, ‚hamranovci‘ proti svojmu ministrovi rozpútali mediálnu hystériu,“ tvrdí.
Hamranovo vydieranie
Predstaviteľ vedenia strany László Sólymos by Šimka neodvolal. Podčiarkol, že v demokratickom štáte sa nemôže minister odvolávať pre vydieranie. Rozumie tlaku, pod ktorým boli prezidentka a premiér, no nemali mu podľahnúť.
„Mali podržať svojho ministra, ktorý nič zlé neurobil,“ tvrdí. Dodal, že verejnosť nedostala jasné odpovede a vytára sa tak priestor na špekulácie. Upozornil na aktuálnu situáciu a blížiace sa voľby.
Proti Mativočovi i Ficovi
Za súčasnú situáciu kritizoval aj vlády Igora Matoviča (OĽANO a priatelia) a Eduarda Hegera (Demorkati). Krajinu podľa neho doviedli do stavu, keď sa otvorene hovorí o vojne policajtov.
Predstavitelia strany sa zároveň dištancovali od postojov lídra Smeru-SD Roberta Fica. Dzurinda ho označil za politickú, ekonomickú aj bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko. Tvrdí, že Fico sa Šimka zastáva iba preto, lebo sa chystá políciu opäť mocensky ovládnuť.
Nuž, iba otázka- najprv Dzurinda hovorí, že po včerajšku sme sa stali policajným štátom, kedy Hamran a dvadsať jeho chlapcov, úspešne do vydierali prezidentku, aby odvolala svojho vlastného ministra, A za tým, že Fico po voľbách ovládne políciu…
Pani magisterka
To je asi také, ako keď včera pani magisterka národu oznámila, že nebola pod žiadnym tlakom a nikto jej nedával žiadne ultimáta. Za tým dodala, že pred voľbami sme si predsa nemohli dovoliť odchod Hamrana a jeho chlapcov. (V počte 20) Takže ako, žiadne ultimáta a žiadny tlak?
Šimko pritom sám potvrdil, že bol odvolaný preto, že nesúhlasil, aby tretsne stíhaný „čurillovec“ Ďurka, zastával vysoký post na policajnej inšpekcii. Na záver dňa vyšlo najavo aj to, že ho dokonca Hamran a spol. oklamali, keď mu tvrdili, že tam pôjde len ako radový zamestnanec.
Zdroj: teraz
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Dzurinda: Čaputová s Ódorom vytvorili nebezpečný precedens. Zákon stojí na strane Ivana Šimka!