eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

Pokrytec Matovič! Priznal porušovanie vládnych príkazov: Robí to každý

Opäť perlil! Igor Matovič sa aj túto nedeľu objavil v jednej z diskusných relácií. Ako býva zvykom, opäť sa odtrhol z reťaze a chŕlil argumenty, ale aj kurioźne historky. Prečo porušuje vlastné pravidlá? Chceli novinári prednostne zaočkovať? A čo hovorí na vakcináciu seniorov na chvoste očkovacieho procesu?

Šéf vlády Igor Matovič zavítal do nedeľnej relácie TA3 V politike. Už tradične si vzali v relácii na mušku najvypuklejšie spoločenské témy, ako nastupujúci tvrdší lockdown či vakcinácia občanov na ochorenie Covid – 19.

Tvrdý lockdown prichádza

Podľa uniknutých dokumentov má tvrdý lockdown nastúpiť už od prvého marca a mal by trvať tri týždne do 21. marca. Z vládnych rokovaní unikol dokument popisujúci súbor prísnejších opatrení. „Je z veľmi veľkej časti pravdivý,” nezapieral premiér. Matovič podotkol, že jedným z krokov je aj zatvorenie fabrík, ale k tomu nechcú pristúpiť. „My už zásadne nemôžeme sprísňovať podmienky, Môžeme len ľudí vyzývať k zodpovednosti,” podotkol. Medzi sprísnenými pravidlami je napríklad zatvorenie hraníc, zákaz prechádzok mimo okres, zavedenie samotestovania či vypracovanie návodov pre pozitívnych pacientov.

Ukrižovaný Krajčí

Relácia sa dotkla aj predvianočného „lockdownu”, ktorý bol zavedený 19. decembra. Premiér priznal, že v tom čase minister zdravotníctva Marek Krajčí navrhol prísnejšie opatrenia. SaS ale chcela otvárať podľa šéfa vlády reštaurácie, tak sa koaličné tábory dohodli na kompromise. A aký má názor na odvolanie ministra kľúčového rezortu v boji proti pandémii? „Ten, čo bojoval za životy má byť teraz ukrižovaný na ulici? Ten vinník má byť ukrižovaný,” reagoval.

Matovič obhajoval ministra zdravotníctva Marka Krajčího. – Foto: tasr

Viní ľudí z nezodpovednosti

Premiér medzi riadkami začal obviňovať ľudí z nezodpovednosti, no nechcel to povedať naplno. Moderátor sa ho tak otvorene opýtal: Ľudia sú teda nezodpovední? „Vidíme to zo správ vo svete, že dve tretiny ľudí sú zodpovední, no jedna tretina to má na saláme,” vyjadril sa k otázke Matovič. Sám priznal, že nie vždy dodržiaval pravidlá, ktoré odklepla jeho vlastná vláda. Stalo sa podľa jeho slov, že napríklad si občas pri rozhovore stiahol rúško. „Robím to ja, ale aj vy,” obvinil moderátora premiér. Ten sa ihneď ohradil, nech nehovorí za iných.

Plošné testovanie

Téma prišla aj na Matovičove plošné testovanie, ktoré kritici často označujú ua premiérovu obsesiu. Moderátor sa priamo opýtal, prečo je zavedené cyklické testovanie občanov. „Neskáčte mi do reči, pán moderátor,” pustil sa do moderátora Matovič. Premiér zdĺhavo vysvetľoval svoje argumenty a zdalo sa, že sa pochytí aj s moderátorom. „Priebežné testovanie v covid automate je presne to, čo vedci navrhli,” reagoval premiér.

Téma očkovania seniorov

Moderátor pripomenul, že očkovanie seniorov vo veku nad 65 rokov je odsunuté až do ôsmej fázy vakcinácie. Práve tento krok vzbudzuje posledné dni vášne. „Išiel by som len podľa veku a chorobnosti. O očkovacej stratégii rozhodujú odborníci. Keď konzílium odborníkov povie, že sa to má takto robiť, tak sa to tak bude robiť,” vysvetľoval šéf vládneho kabinetu.

Moderátor zopakoval otázku ohľadom očkovania dôchodcov nad 65 orkov. Aký je teda premiérov názor, na očkovanie seniorov, ktorí sú v súvislosti s vakcináciou takmer na poslednom mieste? „Treba sa pýtať na konkrétne termíny na ministerstve zdravotníctva,” odpovedal Matovič. A opäť opakoval, že by očkoval len podľa veku a chorobnosti. Matovič taktiež vyrukoval s naozaj kurióznou informáciou. Povedal, že sa mu v minulosti ozvali ľudia z troch médií, troch redakcií. Usilovali sa vraj predbehnúť a chceli od premiéra, aby prednostne zaočkovali niektorých novinárov.

Strana Za ľudí vetovala uznesenie vlády na nákup vakcíny Sputnik V. – Foto: tasr

Obhajoba Sputniku

V minulosti Matovič povedal, že vie zabezpečiť dva milióny vakcín Sputnik V. Práve okolo tejto vakcíny sa rozpútala ostrá dišputa. Strana Za ľudí totiž vetovala uznesenie vlády, podľa ktorého sa mali vakcíny nakúpiť. Šéf vlády priznal, že v rokoval aj s ruským ministrom hospodárstva. „Podľa mňa vírus nepozná svetové strany,” reagoval premiér na kritiku zaobstarať túto vakcínu. Podčiarkol, že tu nezohráva úlohu či je očkovacia látka ruská, ale to či pomôže zachrániť životy.

Stretnutie s prezidentkou

Matovič sa pred takmer týždňom stretol aj s hlavou štátu Zuzanou Čaputovou. Práve s ňou má premiér často napätý a vyhrotený vzťah. Prezidentka totiž Matoviča kritizuje aj za nezvládanie krízy. V relácii padla otázka, či prezidentka brojila na stretnutí za to, aby Matovič dal preč ruky od riadenia korona krízy. To Matovič poprel. Poprosil som pani prezidentku, aby sme si neposielali odkazy cez médiá. Čaputová napríklad nedávno v mediálnom rozhovore priznala, že komunikácia s premiérom je na bode mrazu a neodpovedal jej už na tri esemesky. „140 esemesiek sme si vymenili,” argumentoval premiér.

Zuzana Čaputová sa stretla s premiérom. – Foto: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika