eReport.sk
Princezná Diana a jej tajomstvá
Princezná Diana, foto: profimedia

Pohreb princeznej Diany: Veľké gesto kráľovnej, ale aj takmer medzinárodný škandál kvôli Slovenkám


Britská monarchia sa niekoľkokrát počas svojej existencie otriasla v základoch. Takej skúške, akú predstavovala pre kráľovnú Alžbetu II. smrť jej bývalej nevesty Lady Diany Spencerovej, však bola vystavená len párkrát. Pohreb ľuďmi milovanej princeznej, ktorá tragicky zahynula pri autonehode, sa stal jednou z najsledovanejších udalostí 20. storočia. Odohral sa 6. septembra 1997.

Milovala ju nielen britská verejnosť. Lady Diana, bývalá manželka britského následníka trónu princa Charlesa, si získala srdcia ľudí na celom svete. Keď zomrela pri tragickej autonehode v Paríži, ľudia ostali v šoku. Pohreb obdivovanej princeznej, ktorá sa na rozdiel od zvyšku kráľovskej rodiny nebála na verejnosti ukázať emócie a ktorá sa aktívne venovala charitatívnej činnosti, sa stal najsledovanejším pohrebom v 20. storočí.

Spory kvôli vlajke

Britská kráľovná Alžbeta II. musela za desaťročia svojho panovania ustáť mnohé krízy, pri ktorých sa zdalo, že je monarchia v Británii ohrozená. Smrť milovanej Diany však spustila skutočne masívny hnev verejnosti voči kráľovskej rodine. Dôvodom rozhorčenia boli nielen udalosti predchádzajúcich mesiacov a rokov . Ostrosledovaný rozvod Diany a Charlesa a následné verejné prehlásenia Diany o utrpení, ktoré zažívala v priebehu manželstva. V hodinách nasledujúcich po tom, čo do sveta prenikla správam, že iba štyridsaťšesť ročná Diana zomrela, naviac podľa mienky časti verejnosti aj médií kráľovská rodina neprejavila dostatok smútku a empatie.

Ľudia kritizovali predovšetkým to, že kráľovná podľa nich dlho váhala s prejavom, v ktorom by ocenila bývalú nevestu. „Kde je naša kráľovná? Ukážte, že vás to trápi!“ vyzývali titulky niektorých denníkov.

Tlak verejnosti na kráľovskú rodinu bol tak silný, že vo štvrtok, piaty deň po Dianinej smrti, vydal hovorca kráľovnej pre kráľovskú rodinu nezvyčajné prehlásenie. „Princezná bola zbožňovanou verejnou postavou, ale bola tiež matkou dvoch synov, princov Williama a Harryho, ktorým veľmi chýba, a ktorí túžia byť so svojim otcom a svojimi starými rodičmi v súkromí a v tichosti Baomoralu,“ uviedol vtedy hovorca Geoffrey Crawfort. Rovnako tak uviedol, že oficiálne prehlásenie kráľovnej je naplánované na ďalší deň.

Čo však verejnosť pobúrilo asi viac, než dlhé čakanie na vyjadrenie sa kráľovskej rodiny, bola vlajka. A to konkrétne vlajka nad Buckhinghamským palácom. Očakávalo sa, že bude na výraz smútku stiahnutá na pol žrde. Lenže nad palácom sa žiadna vlajka neobjavila. Dôvody pre tento krok boli protokolárne, postoj Britov však bol tak výrazný, že že Dianina smrť zaznamenal zmenu zažitých pravidiel. „Podľa protokolu kráľovská štandarda nesmie vliať na Buckinghamským palácom, pokiaľ sa v nej nenachádza panovníčka. Nikdy nebýva stiahnutá na pol žrde, pretože reprezentuje panovníka,“ vysvetlila vtedy CNN.

Taký dôvod ale ľuďom nestačil. „Na paláci je obrí stožiar a je prázdny. Ľudia nerozumejú prečo je to tak. Tvrdia nám, že je to preto, že kráľovná nie je v paláci, ale čo to má spoločné so všetkým ostatným? Možno by kráľovná mala byť tu,“ vyjadrila so pre CNN jedna zo žien, ktorá priniesla po Dianinej smrti pred Buckinghamský palác kvety.

Napätú situáciu nakoniec vyriešil kompromis. Nad Buckinghamským palácom sa objavila britská vlajka, ktorá bola v deň Dianinho pohrebu stiahnutá na pol žrde. Rozlúčenie s milovanou princeznou tak zmenilo pravidlá. Od jej pohrebu vlaje nad palácom vlajka Veľkej Británie, pokiaľ kráľovná nie je prítomná, a táto vlajka je sťahovaná na pol žrde v prípade smrti člena britskej kráľovskej rodiny. V čase, keď je kráľovná prítomná, vlaje na stožiari štandarda.

Krádež medvedíkov

Smrť princeznej Diany vyvolala medzi ľuďmi nevídanú vlnu smútku. Briti, známi svojou rezervovanosťou, vtedy verejne plakali na uliciach. Pred sídlami kráľovskej rodiny, hlavne pred Buckinghamským palácom, vznikli doslova koberce z kvetín, sviečok, odkazov a plyšákov, ktoré ľudia prinášali na znak smútku.

Lenže i v tak emotívnej situácii sa našli ľudia, ktorí sa rozhodli ju využiť vo svoj prospech. A takmer spôsobili medzinárodný škandál. „K 28 dňom väzenia boli odsúdené dve slovenské turistky, ktoré ukradli niekoľko plyšových medvedíkov a kvetín z priestoru pred Westminsterským opátstvom, kde boli tieto veci položené na pamiatku zosnulej princeznej Diany,“ popísala incident CNN.

Slovenské päťdesiatničky si vzali celkom jedenásť plyšových medvedíkov. Pri následnom súde žalobca uviedol, že ich čin bol zrovnateľný s rabovaním hrobov. Slovenská ambasáda sa za správanie svojich občianok musela verejne ospravedlniť, aby nevznikol medzinárodný škandál. Dve Slovenky však neboli jediné, kto sa chcel obohatiť predmetmi na pamiatku princeznej Diany. Plyšového medvedíka sa pokúsil ukradnúť aj dvadsaťročný taliansky turista. Keď odchádzal zo súdu, jeden človek z davu mu za to vrazil facku.

Zdroj: tasr

Utrpenie detí

Zatiaľ čo ľudia pred sídla kráľovskej rodiny odkladali kvetiny a noviny kritizovali kráľovnú za jej necitlivý prístup, medzi zasvätenými prebiehali debaty týkajúce sa Dianinho pohrebu. Na misku váh boli položené dve základné skutočnosti, obe rovnako dôležité. A obe mali svojich zástancov. Jedným prístupom bolo, že nakoľko už princezná po rozvode s princom Charlesom už nebola členkou britskej kráľovskej rodiny, mala by mať súkromný obrad. K tejto verzii sa prikláňala aj kráľovná. Lenže bol tu aj druhý postoj. Vzhľadom k Dianinej popularite by bol na mieste oficiálny verejný pohreb aj s poctami. Nakoniec zvíťazila druhá verzia.

Lenže potom bola ešte jedna dôležitá otázka. Ozývali sa hlasy, aby Dianiny vtedy pätnásťročný a dvanásťročný synovia zohrali na pohrebe pomerne výraznú úlohu. Na stranu smútkom zlomených chlapcov sa ale nakoniec postavil ich dedko, princ Philip. Poukázal na to, že ide ešte o deti. Jeho zásah bol vo veľkom pripomínaný tento rok na jar, keď sa konal jeho pohreb.

Chlapcom ponúkol, že pôjde za Dianinou rakvou po ich boku, aby ich podporil. A to sa aj stalo. Napriek tomu Harry opakovane v rôznych rozhovoroch uviedol, že išlo o veľmi traumatický zážitok. „Práve mi zomrela mama a ja som musel ísť za jej rakvou, obklopený tisíckami ľudí v uliciach, ktorí ma sledovali. Myslím si, že niečo také by nemalo byť požadované po dieťati za žiadnych okolností. Dnes by sa to už nestalo,“ uviedol v rozhovore z roku 2020 pre Newsweek.

Jeho brat v televíznom dokumente z roku 2017 o Dianinej smrti a pohrebe povedal, že bojoval s pocitmi smútku a zároveň zodpovednosti voči národu. „Musel som si vybrať medzi princom Williamom, ktorý musel splniť svoju povinnosť a medzi Williamom, chlapcom, ktorý stratil svoju matku a chcel sa ukryť vo svojej izbe a plakať,“ vyjadril sa princ William v dokumente.

Strach o Charlesov život

i dlhé roky po Dianinom pohrebe vyplávali na povrch mnohé tajomstvá súvisiace s touto udalosťou. Napríklad The Guardian pred niekoľkými rokmi uviedol, že jediným z dôvodov, prečo bolo také dôležité, aby išli za rakvou svojej matky aj jej nedospelé deti, boli obavy z bezpečnosti jej bývalého manžela. Vyplynulo to z denníkových zápiskov Alastaira Campbella, britského novinára a politického stratéga a muža, ktorý sa pohyboval v blízkosti vtedajšieho premiéra Tonyho Blaira. „Panovali obavy, že na princa z Walesu kráčajúceho v smútočnej procesii mohli zaútočiť rozzúrení ľudia. Tieto obavy boli rozptýlené až potom, čo bolo jasné, že ho za rakvou budú sprevádzať jeho synovia,“ zaznelo v Campbellových zápiskoch, ktoré postupne zverejňoval The Guardian.

Tiež si prečítajte:

  1. Princezná Diana a jej tajomstvá

Prejav, ktorý rozhádal rodinu

Pohreb princeznej Diany komplikovali napäté vzťahy medzi kráľovskou rodinou a rodom Spencerovcov, z ktorého Diana pochádzala. Všetko sa vyhrotilo práve pri verejnej rozlúčke. Jedným z tých, ktorí mali smútočný prejav, bol aj Dianin brat, Charles Spencer. A vo svojej reči si nebral servítky. Kráľovskú rodinu a médiá totiž označil za pôvodcu sestrinho utrpenia. Jeho prejav spôsobil problém, ktorý sa ťahá prakticky doteraz. „V poslednom roku dokázala, že nepotrebuje žiaden kráľovský titul k tomu, aby mohla šíriť svoje osobné kúzlo. Sľubujem, že my, tvoja pokrvná rodina, urobíme všetko preto, aby pokračoval láskyplný spôsob výchovy, ktorý si dopriala dvom výnimočným mladým mužom, aby ich duše neboli ponorené do povinností a tradícií, ale mohli slobodne žiť, ako si zamýšľala,“ povedal Charles Spencer o Diane vo svojej reči.

Veľké gesto od kráľovnej

To, čo tlač na Dianinom pohrebe zaujímalo skoro najviac boli, ako sa bude správať kráľovná Alžbeta II. Teda panovníčka, na ktorej hlavu sa v predchádzajúcich dňoch zosypala vlna kritiky. Kráľovná nakoniec všetkým vyrazila dych. Keď prechádzala okolo Dianinej rakve, poklonila sa. A išlo naozaj o veľké gesto. Formálne totiž Diana už nebola Jej kráľovskou výsosťou a tým pádom nemal nikto oficiálnu povinnosť klaňať sa pred ňou, či už živou alebo mŕtvou. A obzvlášť britská panovníčka nie.

„Je to britská kráľovná, pred ktorou sa všetci, vrátane jej rodiny, musia pokloniť. Toto dňa však kráľovná Alžbeta II., žena, ktorá viac než nikto iný, určuje zaužívané konvencie v kráľovskom paláci, sklonila svoju hlavu ako výraz úcty, keď prechádzala okolo Dianinej rakvy,“ povedal moderátor Alberto Angela v talianskej dokumentárnej sérii.

Noe všetci ale kráľovnin príklad nasledovali. Bulvárna tlač si všimla, že u Dianinej rakvy hlavu nesklonila sestra kráľovnej Alžbety II., princezná Margaret. Ako už v dávnejších rokoch britské médiá informovali, princezná Margaret mala spočiatku s Dianou pomerne blízky vzťah. Obe totiž prežili veľmi nešťastné manželstvá. Bola to práve sestra kráľovnej, kto bol pre Dianu v prvých rokoch pôsobenia v kráľovskej rodine oporou. Lenže všetko sa pokazilo v čase Dianinho rozvodu a jej verejných vyjadreniach o manželstve s Charlesom. A nenávisť, ktorú princezná Margaret začala voči Diane cítiť, sa nezmiernila ani vo chvíli, keď zomrela. Podľa britskej bulvárnej tlače to bola práve princezná Margaret, rebelka kráľovskej rodiny, kto prejavoval po Dianinej smrti najmenší zármutok.

Vzťahy oboch žien sa pokazili v čase, keď sa Diana v jednom z rozhovorov v čase rozvodu s princom Charlesom vyjadrila nelichotivo o kráľovskej rodine. „Princezná Margaret zakázala svojim deťom rozprávať sa s Dianou a nezniesla mať v miestnosti akýkoľvek časopis, na ktorého titulnej stránke bola Diana,“ písal The Sun na základe vyjadrení niektorých životopiscov princeznej Margaret.

Dar od Matky Terezy

Pohreb princeznej Diany sa stal jednou z najsledovanejších udalostí 20. storočia. Na BBC ho sledovalo viac ako 32 miliónov ľudí, po celom svete viselo ceremoniál viac ako 2,5 miliardy ľudí. Na skutočnom poslednom rozlúčení s Lady Dianou Spencerovou sa už ale televízne kamery nezúčastnili a jej blízki mohli svoje zbohom povedať v tichosti. A to vo chvíli, keď bolo princeznino telo ukladané do hrobu na ostrove pri zámku Althorp.

Ako uviedol Dianin životopisec Andrew Morton, k poslednému odpočinku bola princezná uložená v čiernych šatách s dlhými rukávmi od svojej obľúbenej návrhárky Catherine Walkerovej, zhodou okolností si tieto šaty, samozrejme nie ako pohrebné, princezná vybrala niekoľko týždňov pred smrťou. Do rúk jej boli uložené dva vzácne predmety. Fotografia jej synov, princa Williama a Harryho, ktorú nosievala v kabelke a ruženec. Ten dostala Diana ako dar od Matky Terezy.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pohreb princeznej Diany: Veľké gesto kráľovnej, ale aj takmer medzinárodný škandál kvôli Slovenkám

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre