eReport.sk
Britská kráľovná Alžbeta II. Foto: tasr/ap

Operácia Londýnsky most. Unikli tajné plány pohrebu britskej kráľovnej Alžbety II.

Operácia Londýnsky most. Tak znie krycí názov pre plány udalostí, ktoré budú nasledovať po smrti britskej kráľovnej Alžbety II. Aj napriek tomu, že sa deväťdesiatpäťročná panovníčka teší dobrému zdraviu, plány na jej pohreb už existujú celé roky. Nedávno boli aktualizované a k tajným dokumentom sa dostal server Politico. Výrazne sa v nich rieši, ako sa bude o smrti kráľovnej informovať na sociálnych sieťach.

Deň D. tak je v tajných dokumentoch k Operácii Londýnsky most označený deň, keď zomrie britská kráľovná Alžbeta II. Aj keď niektoré podrobnosti plánu na deň jej skonu a nasledujúcich dní unikli na verejnosť už skôr, server Politico teraz získal ďalšie rozsiahle informácie. V aktualizovanom pláne sa rieši, ako o smrti panovníčky bude informovaná verejnosť prostredníctvom sociálnych sietí a ako bude zaistená bezpečnosť v Londýne. Očakáva sa totiž, že mesto úplne zaplnia smútiaci ľudia.

Tajné dokumenty ku ktorým sa portál Politico dostal, ukazujú ohromný rozsah plánov súvisiacich s pohrebom kráľovnej, i obavy vlády, aby mala Británia dostatok zdrojov všetko zvládnuť. V dokumentoch sa okrem iného diskutuje o pandémii koronavírusu a o tom, ako by mohla ovplyvniť rozlúčenie verejnosti s panovníčkou. V plánoch sa píše, aké rozsiahle bude musieť byť zaistenie bezpečnosti, aby zložky dokázali zvládnuť bezprecedntné davy, ktoré zaplnia Londýn.

Problém s vlajkami

Veľký priestor v dokumentoch dostali sociálne siete. Oficiálny web kráľovskej rodiny sa sfarbí do čiernej a objaví sa na ňom iba krátke prehlásenie potvrdzujúce smrť kráľovnej. Web britskej vlády i ostatných ministerstiev, vrátane ich sociálnych sietí, budú mať hore čierny pruh. Nebudú zverejňované správy, ktoré nie sú naliehavé, retweety na twitteri budú zakázané.

V plánoch je podrobne naplánované aj dianie na britskej politickej scéne deň po dni. Deň úmrtia kráľovnej je označený ako Deň D a každý nasledujúci, až do jej pohrebu, ako D+1, D+2, D+3 ďalej.

Dokumenty k Operácii Londýnsky most rieši doslova každý detail kritických desiatich dní, od smrti kráľovnej po jej pohreb. „Jeden z dokumentov napríklad načrtol napríklad obavy z toho, že by sa na základe nácviku, vykonaného pred niekoľkými rokmi, sídlo britského premiéra Downing Street mohlo stať terčom hnevu verejnosti, pokiaľ by nedokázalo spustiť vlajku na pol žrde do vyžadovaných desiatich minút od získania informácie o smrti kráľovnej,“ uvádza portál. V sídle premiéra totiž nemajú personál, ktorý by mal na starosti vlajky a externý dodávateľ by nemusel byť dostatočne rýchly. Dokumenty ale zároveň uvádzajú, že už bolo nájdené riešenie.

Píšem so smútkom

Potom, čo Alžbeta II. zomrie, budú o jej smrti ako prví informovaní najvyšší politickí predstavitelia krajiny. Premiéra so správou oboznámi kráľovnej osobný sekretár.

Ministerskí úradníci dostanú aj e-mail. „Drahí kolegovia, píšem so smútkom, aby som vás informoval o smrti Jej Veličenstva kráľovnej,“ bude napísané v správe. Do desiatich minút od prijatia tohto e-mailu by na úradných budovách mali byť vlajky stiahnuté na pol žrde.

Ako prvý sa po smrti kráľovnej vyjadrí britský premiér. Ten sa ešte v rovnaký deň stretne s nastupujúcim panovníkom, princom Charlesom. O šiestej hodine popoludní princ Charles, v tejto chvíli už ako budúci kráľ, prednesie prejav v celonárodnom vysielaní.

Kráľom sa princ Charles stane nasledujúci deň, teda druhý deň po smrti jeho matky. Parlament až do pohrebu kráľovnej nebude zasadať, s výnimkou dohodnutia sa na podobe kondolencie. Popoludní bude mať britský premiér prvú oficiálnu audienciu u nového kráľa. V rovnaký deň bude rakva s pozostatkami kráľovnej prevezená do Buckinghamského paláca.

Na tretí deň po smrti kráľovnej sa vydá nový kráľ na cestu po britskom kráľovstve. Cestu zaháji v škótskom parlamente a bude pokračovať do Severného Írska.

Zdroj: tasr, profimedia, shutterstock

Davy smútiacich

Štvrtý deň po kráľovninej smrti sa odohrá skúška operácie Lev. Pôjde o skúšku procesií s rakvou z Buckinghamského paláca do Westminsterského. Vo Westmistere bude rakva vystavená od šiesteho do deviateho dňa, pričom na desiaty deň sa bude konať pohreb. V troch dňoch pred pohrebom bude miesto pre verejnosť otvorení 23 hodín denne. VIP hostia dostanú lístky, ktoré im umožnia prísť v konkrétny čas.

Práve tieto dni budú predstavovať najväčšiu záťaž pre britské bezpečnostné zložky. Tie musia zabezpečiť bezpečnosť a postarať sa o to, aby nedošlo k prípadnému teroristickému útoku. Dokumenty ale riešia aj otázky týkajúce sa toho, ako Londýn so svojou infraštruktúrou zvládne prílivy tak obrovského množstva ľudí, aké sa očakáva. V tajných dokumentoch je taktiež položená otázka, ako sa zahraničie vyrovná so situáciou, keby kráľovná zomrela v období koronavírusovej pandémie a prísnych protipandemických opatreniach, čo by komplikovalo príchod ľudí zo zahraničia.

Pohreb sa bude konať v desiaty deň po smrti kráľovnej vo Westminsterskom opátstve.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Operácia Londýnsky most. Unikli tajné plány pohrebu britskej kráľovnej Alžbety II.