„Čím sa o dohode o spolupráci v oblasti obrany s USA viac diskutuje, tým viac zaznievajú agresívne útoky voči všetkým osobám, ktoré vznášajú k návrhu dohody pripomienky. Tento jazyk komunikácie však prináša riziká aj pre samotných predkladateľov,“ píše známy právnik a vysokoškolský pedagóg Branislav Fábry v blogu pre právne listy.
Rozhodol sa zhrnúť a reagovať na viaceré útoky, ktoré zaznievajú zo strany vlády na adresu kritikov obrannej dohody s USA. Tie podľa jeho názoru prekračujú hranice slušnosti a sú zároveň nepresné a zavádzajúce.
Porovnanie s poľskou dohodou nesedí
Podľa Fábryho minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) napríklad zavádza, keď tvrdí, že na základe porovnania zmlúv je naša zmluva takmer totožná so zmluvami, ktoré majú s USA podpísané iné štáty. „Mimochodom, nechal som si urobiť prehľad slovenskej, maďarskej, poľskej, estónskej, lotyšskej a nórskej zmluvy s USA. Tie zmluvy sú na 95 percent plus-mínus úplne rovnaké. A keď sú nejaké rozdiely, tak preto, že zmluvu podpisujeme ako poslední, vedeli sme sa poučiť z predchádzajúcich a lepšie sme si ju upravili. Čiže tá zmluva je pre Slovenskú republiku v porovnaní s ostatnými vyslovene výhodná,“ povedal Naď pre Aktuality.
Fábry však tvrdí, že takéto porovnanie jasne nesedí: „Neviem, ako na číslo 95% minister prišiel, pretože to nesedí ani podľa kvantitatívnych ukazovateľov. Pre porovnanie, poľská dohoda má 37 článkov, kým slovenská 30, navyše poľská dohoda má približne dvakrát viac slov (i bez príloh) a aj obsahovo stanovuje viac povinností pre druhú stranu. V právnom dokumente pritom niekedy stačí aj malá zmena, aby text dostal odlišný význam. Takisto si nemyslím, že sa predkladatelia poučili z dohôd našich susedov.“
Sudkyňa Jelínková Dudzíková suplovala zanedbanie predkladateľov
Druhý výrok, ktorý sa Fábry rozhodol okomentovať, bolo napadnutie sudkyne Dany Jelínkovej Dudzíkovej, taktiež zo strany Naďa. „Napríklad v RTVS sa už dlhšie objavuje nejaká krajská sudkyňa (Dana Jelinková Dudzíková, pozn. red.), ktorá porovnáva českú a slovenskú verziu zmluvy o obrannej spolupráci s USA, pričom Česi takúto zmluvu ani nemajú. To je absurdné, nedokážem pochopiť, kde tých ľudí vyberajú. Potom som zistil, že ona dlhodobo podpisuje kadejaké výzvy Chmelára a podobné veci,“ vyjadril sa Naď.
Právnik však tvrdí, že Jelínková Dudzíková len suplovala nedostatky, ktoré pred predložením a schválením zmluvy na vláde zanedbali jej predkladatelia, teda hlavne Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS). „Sudkyňa D. Jelínková Dudzíková pritom analyzovala dohody väčšej skupiny krajín a to z hľadiska princípov právneho štátu. Suplovala tým zanedbanie predkladateľov, ktorí nepredložili vôbec žiadnu analýzu, ani texty podobných dokumentov,“ tvrdí Fábry.
Znevažovanie pripomienok generálneho prokurátora
Keď generálny prokurátor Maroš Žilinka predložil 35 pripomienok k predmetnej dohode, zdalo sa, že to celý proces trochu spomalí. Vládni predstavitelia však pripomienky Generálnej prokuratúry SR bez diskusie zmietli zo stola. „Keď sme ich rozmenili na drobné, išlo o 35 zásadných a z nich 27 sa ani okrajovo netýkalo agendy generálnej prokuratúry, boli úplne od veci,“ vyjadril sa Naď k pripomienkam.
Fábry však reaguje, že nerozumie takémuto arogantne vyznievajúcemu konaniu ministerstva obrany, rovnako ako nevie, na základe čoho ministerstvo prišlo k svojim záverom: „Všetky pripomienky GP som si podrobne prečítal a musím konštatovať, že boli kvalitné a vecné. Prokuratúra má pritom agendu vymedzenú veľmi široko a zakotvuje to čl. 149 ústavy: „Prokuratúra Slovenskej republiky chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu.“ Naozaj nerozumiem, ako na ministerstve prišli na to, že 27 z 35 pripomienok sa ani len okrajovo netýka agendy generálnej prokuratúry, zvlášť, keď väčšina z nich hovorí o právach alebo zákonom chránených záujmoch osôb alebo štátu. Navyše, ministerstvo nemá čo posudzovať hranice prokurátorskej agendy.“ Právnik okrem toho pripomína aj to, že je Žilinka vládou kritizovaný aj za svoju pracovnú cestu do Ruska, čo dáva do súvisu práve s jeho pripomienkami a so snahou vlády takto diskreditovať Žilinkovu osobu.
Naď vraj ignoruje 20 000 ľudí
Ako ďalšiu osobu z verejného života, ktorá sa nevyhla útokom zo strany vlády Fábry spomína politického analytika Eduarda Chmelára, ktorý dokonca rozbehol celkom úspešnú petičnú iniciatívu. Naď však aj napriek 20 000 podpisom, ktoré Chmelár zastupuje, nevidí dôvod na to, aby boli Chmelárove názory považované za kolektívne. „To, že zmluvu nechce pán Chmelár, lebo nesedí s jeho záujmami a záujmami krajiny, ktoré chce presadzovať on, tomu rozumiem,“ stojí si za svojim Naď.
Bude vás zaujímať:
„Minister nemusí s E. Chmelárom súhlasiť, ale ide o dlhoročného mierového aktivistu, ktorého postoje k dohode podporilo podpismi 20 000 občanov. Pri obvineniach, že pracuje pre inú krajinu si zasa treba spomenúť, že E. Chmelár sa dokázal veľmi kriticky postaviť aj proti Rusku, napr. v otázke Krymu,“ uzavrel na druhej strane Fábry.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Podľa Fábryho vláda nezvláda kritiku obrannej dohody: Zaznievajú agresívne útoky voči osobám s iným názorom!