eReport.sk
Muž s dvoma deťmi sedí v ruinách katedrály počas svätej omše v haitskej metropole Port-au-Prince 12. januára 2011.
Pohľad na ruiny po zemetrasení na Haiti Foto: tasr/ap

Počet obetí zemetrasenia stúpol na 1941. Zranených je 9900 ľudí

Počet obetí silného zemetrasenia, ktoré v sobotu zasiahlo Haiti, stúpol v utorok na najmenej 1941, pričom počet zranených sa zvýšil na 9 900, informoval úrad civilnej ochrany tento karibskej krajiny.

Ako píše agentúra AFP, zemetrasenie s magnitúdou 7,2 zničilo vyše 60 000 domov a 76 000 ďalších poškodilo. Zničené sú aj mnohé verejné budovy, dodal úrad. Krajinu navyše v pondelok večer zasiahla tropická búrka Grace, ktorá so sebou priniesla až 380 milimetrov zrážok. Americké Národné centrum pre hurikány v tejto súvislosti vydalo varovania pred povodňami a zosuvmi pôdy.

K zemetraseniu došlo v juhozápadnej časti tejto krajiny, zhruba 160 kilometrov západne od husto obývanej metropoly Port-au-Prince, ktorá bola zničená aj pri silnom zemetrasení v roku 2010.
V meste Les Cayes, rovnako ako aj v iných ťažko postihnutých mestách na juhozápade Haiti, strávila v obavách pred dotrasmi po zemetrasení väčšina ľudí noc vonku pred svojimi obydliami, z ktorých mnohé sú poškodené či úplne zničené.

Pomoc Haiti prisľúbili už Spojené štáty i mnohé ďalšie krajiny. Samantha Powerová, šéfka Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj, na Twitteri v nedeľu napísala, že 65-členný tím na Haiti prinesie „špecializované nástroje, vybavenie a medicínske zásoby na pomoc pri pátracích operáciách“. Dominikánska republika susediaca s Haiti oznámila, že do postihnutej krajiny pošle 10.000 potravinových dávok a lekárske vybavenie. Pomoc poskytli i Kuba a Ekvádor a prisľúbili ju i Mexiko, Čile, Argentína, Peru a Venezuela.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Počet obetí zemetrasenia stúpol na 1941. Zranených je 9900 ľudí

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti