eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Po pokuse zabiť poradcu prezidenta Zelenského, schválili na Ukrajine zákon proti oligarchom

Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok zákon, ktorý zavádza register oligarchov a zakazuje im miešať sa do politiky. Informovala o tom agentúra Reuters.

K schváleniu zákona došlo iba deň po tom, ako sa niekto pokúsil zabiť poradcu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Serhija Šefira. Podľa niektorých ukrajinských politikov mohol byť za týmto pokusom o atentát práve nový zákon namierený proti oligarchom.

O zákone hlasovali v dvoch čítaniach

Nová právna norma definuje, koho možno považovať za oligarchu. Osoby, na ktoré sa vzťahujú príslušné kritériá, sa musia prihlásiť do registra oligarchov. Zároveň sa im zakazuje financovať akúkoľvek politickú stranu či zúčastňovať sa na privatizačných projektoch, uvádza Reuters.

Členovia parlamentu o zákone hlasovali v dvoch čítaniach, pričom vo štvrtok za jeho prijatie zahlasovalo 279 zo 450 poslancov. Účinnosť nadobudne, keď ho podpíše prezident.

Zákon vraj neprimerane posilňuje pozíciu hlavy štátu

Predstavitelia prezidentskej kancelárie pritom naznačili, že stredajší pokus o atentát na Zelenského poradcu mohol súvisieť s touto kontroverzne vnímanou legislatívou. Podľa kritikov zákon v skutočnosti vytvára veľký priestor pre korupčné praktiky a neprimerane posilňuje pozíciu hlavy štátu.

O tom, kto bude označený za oligarchu, totiž bude rozhodovať Rada národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), ktorej predsedá samotný prezident. Neidentifikované osoby spustili v stredu paľbu na auto Serhija Šefira pri obci Lisnyky v Kyjevskej oblasti. Šefir počas atentátu neutrpel žiadne zranenia, útočníci však zranili jeho vodiča.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinský veľkopodnikateľ Dmytro Firtaš
  2. Putin odpovedá na otázky obèanov
  3. Litovčania rozdávajú veci migrantom, ktorí stoja za plotom v utečeneckom tábore v litovskej dedine Verebiejai 11. júla 2021.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti