eReport.sk
Putin odpovedá na otázky obèanov
Vladimir Putin. foto: tasr/ap

Ukrajinský prezident si rypol do Putina: Toto závidím šéfovi Ruska!

Ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj nenechal nič dlžný svojej kariére komika. Aj ako prezident si vie zo svojich politických rivalov poriadne uťahovať. Tentokrát si kopol do naozaj veľkého osieho hniezda v podobe Ruskej federácie. Takto si rypol do Vladimira Vladimiroviča osobne!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok ironicky reagoval na článok svojho ruského náprotivka Vladimira Putina. Zelenskyj podľa vlastných slov Putinovi “závidí”, že má čas na výskum dejín oboch krajín.

Zelenskyj komentoval Putinov vyše 5000-slovný článok, v ktorom šéf Kremľa tvrdí, že Ukrajinci a Rusi predstavujú jeden národ. Putinovo tvrdenie malo vyznieť ako pozitívny výrok o priateľstve, ale je urážkou pre mnohých Ukrajincov, ktorí to považujú za pokus minimalizovať ich jedinečnú kultúru a históriu, informovala stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Predmetný článok bol zverejnený deň predtým na oficiálnej webovej stránke Kremľa, a to aj v ukrajinskom jazyku. „Závidím, že prezident veľmoci si môže dovoliť stráviť toľko času písaním takejto rozsiahlej a detailnej práce,” povedal novinárom Zelenskyj. Dodal, že napriek Putinovej zmienke o “bratstve” sú činy Ruska všetko iné, len nie bratské.

Viac o rivalite Ruska a Ukrajiny:

  1. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
  2. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.
  3. Ukrajinský veľkopodnikateľ Dmytro Firtaš

„Vyzerá to skôr ako bratstvo Kaina a Ábela,” podotkol v tejto súvislosti Zelenskyj. Putin sa už roky snaží spochybniť legitimitu Ukrajiny ako národa a nezávislého štátu v snahe udržať Kyjev vo svojej sfére vplyvu. Bývalému americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi údajne povedal, že Ukrajina “nie je ani krajinou”. Veľká časť Ukrajincov si praje integráciu s Európou, uprednostňujúc západné hodnoty a vládne inštitúcie pred tými, ktoré ponúka Kremeľ, píše RFE/RL. Keď sa bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč pokúsil preorientovať svoju krajinu na Moskvu, státisíce Ukrajincov vyšli v rokoch 2013 – 2014 do ulíc Kyjeva na protest a napokon jeho vládu zvrhli. Putin využil zosadenie Janukovyča na násilné zmocnenie sa ukrajinského Krymského polostrova s tým, že ide o historicky ruskú zem. Bolo to prvé uchvátenie územia cudzieho štátu v Európe od druhej svetovej vojny. Krátko nato začal Putin podporovať proruských separatistov bojujúcich vo východoukrajinskom priemyselnom regióne Donbas; tento konflikt si podľa odhadov Kyjeva vyžiadal už vyše 14 000 mŕtvych.

Putin vo svojom článku z 12. júla ďalej uviedol, že je “presvedčený, že skutočná suverenita Ukrajiny je možná iba v partnerstve s Ruskom”. Zelenskyj sa usiluje o summit s Putinom, na ktorom by sa rokovalo o nevyriešených otázkach vrátane ukončenia konfliktu v Donbase. Ukrajinský líder vyhlásil, že Putin nikdy nemá čas na takéto stretnutie, a teraz už chápe prečo.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport