eReport.sk
Peter Pellegrini, foto: tasr

Pellegrini k výročiu V4: Vyrušujú ma snahy súčasnej moci stať sa jej hrobárom

Slovensko musí udržať spoluprácu vo Vyšehradskej skupine. Vyčlenenie krajiny z tohto strategického dialógu je krátkozraké a nezodpovedné. Konštatuje to mimoparlamentná strana Hlas-SD pri príležitosti 30. výročia V4. Stanovisko poskytla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Pri príležitosti dnešného okrúhleho výročia našej spolupráce ma vyrušujú snahy súčasnej moci stať sa hrobárom V4 a vyčleniť Slovensko z tohto strategického dialógu. Považujem to za krátkozraké a nezodpovedné,” skonštatoval predseda strany Peter Pellegrini.

Slovensko si podľa neho pamätá napríklad nezastupiteľnú úlohu Poľska, Maďarska a Česka pri vstupe do európskych a transatlantických štruktúr, keď krajinu jej susedia v jej snažení podporovali. “Rovnako si ako predseda vlády pamätám konštruktívne dialógy s mojimi partnermi, keď sme v kľúčových otázkach koordinovali svoje kroky,” poznamenal Pellegrini.

Deklaráciu o úzkej spolupráci pôvodne troch krajín podpísali ČSFR, Poľsko a Maďarsko 15. februára 1991. Po rozdelení ČSFR a vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 sa zoskupenie V3 zmenilo na V4. Zoskupenie V4 spolupracuje v rámci širokého spektra oblastí, ako je bezpečnosť, cezhraničná spolupráca, migračná kríza a v súčasnosti najmä v boji proti pandémii nového koronavírusu.

Popri intenzívnej spolupráci Vyšehradskej štvorky sa súbežne rozvíjajú úzke kontakty tiež s inými partnermi vo formáte V4 + alebo v rámci Slavkovského formátu. Objavujú sa však aj polemiky o opodstatnenosti tohto neformálneho zoskupenia štyroch stredoeurópskych štátov.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.