eReport.sk
spoločnú fotografiu počas summitu Iniciatívy troch morí vo Vilniuse, foto:tasr

Pavel v Litve rokoval so Zelenským, ten sa Česku poďakoval za muničnú iniciatívu


Český prezident Petr Pavel sa vo štvrtok na okraj summitu Trojmoria v Litve stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Podľa stanice ČT24 sa Zelenskyj Česku poďakoval za iniciatívu na zaistenie munície pre Ukrajinu.

Pavel v Litve rokoval so Zelenským

Prezidenti rokovali o aktuálnej situácii v napadnutej krajine a o tom, čo Kyjev v tejto chvíli potrebuje. Pavel neskôr na sociálnej sieti X o stretnutí napísal, že Česko bude Ukrajinu naďalej podporovať všetkými možnými prostriedkami.

„Už tretí rok umierajú nevinní ľudia v dôsledku ruskej agresie, Ukrajina preto naďalej potrebuje našu pomoc. Uistil som prezidenta Volodymyra Zelenského, že Česko bude aj naďalej podporovať Ukrajinu všetkými možnými prostriedkami. Teda nielen dodávkami munície v spolupráci so zahraničnými partnermi, ale aj plánovaním povojnovej obnovy a podporou krajiny na ceste do EÚ a NATO,“ priblížil obsah schôdzky. Litva vo štvrtok hostí summit Iniciatívy Trojmoria. Ide o neformálnu organizáciu 13 krajín ležiacich medzi Baltským, Čiernym a Jadranským morom.

Ako zlepšiť dôležité prepojenia?

Podľa slov českého prezidenta budú lídri rokovať o tom, ako posilniť konkurencieschopnosť regiónu, ako zlepšiť dopravné, energetické a digitálne prepojenie. Hovoriť by mali aj o podpore a povojnovej obnove Ukrajiny a tiež o bezpečnostnej spolupráci, ktorá je podľa Pavla daná práve bezpečnostnou situáciou na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Volodymyr Zelenskyj
  2. Stíhačky Kyjevu nepošleme
  3. Predseda vlády Ukrajiny Denys Šmyhaľ a predseda vlády SR Robert Fico

„Máme za cieľ posilniť odolnosť, obranyschopnosť a mobilitu naprieč celým týmto regiónom, a tým tak trochu eliminovať technologickú a infraštruktúrnu medzeru, ku ktorej došlo pri rozvoji strednej a východnej Európy a západnej časti,“ dodal český prezident.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pavel v Litve rokoval so Zelenským, ten sa Česku poďakoval za muničnú iniciatívu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE: