eReport.sk
Hanba na sto rokov!
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: tasr/ap

EÚ „naleje“ do bieloruskej občianskej spoločnosti ďalšie peniaze. Leyenová: Pridáme im 30 miliónov eur!

Európska únia zvýši svoju podporu bieloruskej občianskej spoločnosti o 30 miliónov eur. Oznámila to v nedeľu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po stretnutí s exilovou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou v Bruseli. Informovala o tom agentúra AFP.

„Posilňujeme našu podporu ďalšími 30 miliónmi eur pre mladých ľudí, nezávislé médiá, malé a stredné podniky v exile a kultúrne subjekty,“ uviedla von der Leyenová na sociálnej sieti.

Ohlásené financie doplnia plán podpory prijatý v decembri 2020 s cieľom pomôcť najmä „iniciatívam miestnych komunít a skupín občanov“. Poskytnú tiež prostriedky pre štipendijný program pre študentov a mladých profesionálov zasiahnutých politickou krízou, ako aj na poradenské služby pre podniky a podporu zdravotníckych iniciatív.

Podpora EÚ pre bieloruskú občiansku spoločnosť dosiahla od augusta 2020 doposiaľ viac ako 33 miliónov eur, približuje AFP.

Predstavitelia bieloruskej opozície žijú v exile, odkedy Minsk vlani potlačil hromadné protivládne protesty. Tie vypukli po tom, ako prezident Alexandr Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov opätovne zvíťazil vo voľbách, ktoré podľa opozície i Západu boli zmanipulované. Jeho súperkou v prezidentských voľbách bola Cichanovská, ktorá neskôr utiekla do susednej Litvy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Von der Leyenová upozornila Čínu
  2. Ústavný súd, Poľsko

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ „naleje“ do bieloruskej občianskej spoločnosti ďalšie peniaze. Leyenová: Pridáme im 30 miliónov eur!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti