eReport.sk
Ivan Bošňák z platformy Dáta bez pátosu Foto: archív

Analytici upokojujú: Nie sme naivní, vidíme svetlo na konci tunela. Kedy bude teda dobre?

S deltou sa už mordujeme pridlho a tak nám ostáva len dúfať, že analytici z platformy Dáta bez pátosu majú tentoraz pravdu. Kedy bude teda podľa ich grafov a výpočtov dobre?

Vo svojom statuse píše, že špičku 8380 sme mali minulý piatok 26. novembra. Dnes to bude týždeň a budeme už celý týždeň v poklese. „To sú výborné správy na začiatok decembra – to je to svetlo na konci tunela,” tešia sa analytici. „Klesajú PCR, ale aj AG pozitívne prípady, klesol počet PCR testov a trošku vyskočila PCR pozitivita. Vďaka dohlasovaným príjmom do nemocníc máme “plávajúce” počty pacientov aj v minulých dňoch. Špička zostáva na 3469 v nedeľu 28. novembra. Posledné 3 a aj nasledujúce 2 dni sú a budú v zanedbateľnom poklese/vzostupe okolo 3400. Cez víkend je možný skok ku 3500,” predpovedajú počty hospitalizovaných.

V ich výpočtoch im vychádzajú príjmy oneskorené o 4-5 dní oproti počtom PCR pozitívnych (v 7D priemere). „A % bolo 11% v septembri, 8% v októbri, 6% v novembri a tlačí sa na 5% dnes. Dobrou ilustráciou toho, že medzi rôzne zaočkovanými krajmi existuje veľký rozdiel v príjmoch pozitívnych ľudí do nemocnice je tabuľka (viď nižšie). Nezaočkované Košice oproti dobre zaočkovanému juhozápadu sú takmer na dvojnásobku.”

– Foto: FB/databezpatosu

Na záver optimistického statusu popriali pekný začiatok decembra. „Mesiac začína oveľa lepšie ako november a pandémia sa môže zlepšovať relatívne rýchlo a zásadne. Písali sme o svetle na konci tunela, dnes je oveľa jasnejšie a Vianoce sa začínajú črtať pokojnejšie.” skonštatovali spokojne, no povzdychli si, že sa dostávajú do rečí, že konkrétne dáta interpretujú optimisticky a ich interpretácia je naivná. Ostáva teda len veriť, že majú pravdu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici upokojujú: Nie sme naivní, vidíme svetlo na konci tunela. Kedy bude teda dobre?

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti