eReport.sk
Predsedníčka ruskej Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Ella Pamfilovová
Predsedníčka ÚVK Ella Pamfilovová. Foto: tasr/ap

Oznámili konečné výsledky volieb v Rusku: Hlasovala vyše polovica oprávnených voličov!

Predsedníčka ruskej Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Ella Pamfilovová v piatok oznámila, že voľby do Štátnej dumy boli uznané za platné, a informovala tiež o ich konečných výsledkoch, píše spravodajský portál Lenta.ru.

Pamfilovová potvrdila víťazstvo vládnucej strany Jednotné Rusko, ktoré v Štátnej dume získalo zo 324 kresiel, čo je menej ako v predchádzajúcom volebnom období, keď mala 343 poslancov. Dolná komora ruského parlamentu sa skladá zo 450 poslancov.

V Štátnej dume bude zastúpený aj nový subjekt

Do parlamentu sa okrem toho dostali aj Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF), ktorá získala 57 kresiel, Strana Spravodlivé Rusko-Za pravdu (27 kresiel) a Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR), ktorá bude mať v dolnej komore 27 poslancov.

V Štátnej dume bude zastúpený tiež nový subjekt s názvom Noví ľudia, ktorý bude mať 13 poslancov. Po jednom poslancovi budú mať v Dume strany Občianska platforma, Vlasť a Strana rastu.

V 13 volebných miestnostiach voľby odvolali

Konečná volebná účasť predstavovala 51,72 percenta, čo je viac ako pri predchádzajúcich voľbách v roku 2016, na ktorých sa zúčastnilo 47,88 percenta voličov. Podľa Pamfilovovej malo tento rok vo voľbách právo hlasovať viac ako 109,2 milióna voličov, pričom toto právo využilo takmer 56,5 milióna z nich.

Pamfilovová tiež uviedla, že neplatných bolo 40.605 hlasovacích lístkov, pričom v 13 volebných miestnostiach voľby odvolali. ÚVK podľa nej tiež v čase trvania volieb a ani do 23. septembra nedostala žiadne sťažnosti na priebeh volieb, ktoré by museli preverovať.

V Moskve sa konali aj doplňujúce voľby

Voľby v Rusku sa konali v dňoch 17. – 19. septembra. Obyvatelia si volili poslancov Štátnej dumy, najvyšších predstaviteľov 12 subjektov krajiny a poslancov zákonodarných orgánov v 39 subjektoch Ruskej federácie. Okrem toho sa v Moskve konali doplňujúce voľby do mestskej Dumy.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti