Maďarský premiér Viktor Orbán je známy veľmi výrazným prejavovaním suverenity Maďarska v rámci EÚ. Voľakedy sa tak dialo aj na úrovni V4, ktorá bola v časoch premiérovania Roberta Fica (Smer-SD) na Slovensku a Andreja Babiša (ANO) v Česku. Veľmi silnou protiváhou dominantnému tandemu Nemecka a Francúzska.
Časy sa však zmenili a so zmenami vlád, oslabením spolupráce v rámci V4 a zahranično-politického smerovania Slovenska a Česka sa znížil aj mocenský potenciál východnej časti EÚ. Maďarsko si nikdy nedávalo servítku pred ústa ani v tak zásadných témach, akými sú covid, vojna na Ukrajine, či migrácia. A Európska komisia dnes za túto názorovú suverenitu vystavila jasný, ale v demokratickom medzinárodnom projekte neakceptovateľný účet.
Pravidlá neplatia pre každého rovnako
Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že zachová svoj pôvodný návrh z 18. septembra na pozastavenie 65 percent záväzkov pre tri operačné programy v rámci politiky súdržnosti, čo predstavuje 7,5 miliardy eur z bežného rozpočtu EÚ vyčlenených pre Maďarsko. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli. Informáciu na spoločnej tlačovej besede potvrdili výkonný podpredseda EK pre hospodárske otázky Valdis Dombrovskis, eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders a eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.
Mohlo by vás zaujímať:
Komisia v rámci hodnotenia postupu podmienenosti skonštatovala, že aj napriek krokom maďarskej vlády pretrváva riziko pre rozpočet EÚ, keďže nápravné opatrenia, ktoré je ešte potrebné splniť, sú štrukturálneho a horizontálneho charakteru. Maďarsko podľa EK nedokázalo do 19. novembra primerane implementovať hlavné aspekty 17 nápravných opatrení dohodnutých v rámci všeobecného mechanizmu podmienenosti, ako sa zaviazalo. Na odstránenie zostávajúcich rizík pre rozpočet EÚ v Maďarsku budú preto potrebné ďalšie zásadné kroky.
Komisia teda v tomto konkrétnom prípade neargumentuje politicky, ale ekonomicky. Je však zrejmé, že podobné opatrenia voči krajinám, ktoré sú názorovo zosúladené s bruselským centrom, nikdy podobné kroky nepodnikala. Samotné najväčšie krajiny Únie sa počas posledných rokov dopustili viacerých prešľapov v ekonomickej oblasti, napríklad v oblasti verejného dlhu. Odobrané peniaze mali pôvodne slúžiť na napĺňanie cieľov maďarského plánu obnovy.
Rozhodnutie nie je definitívne
Rozhodnutie Európskej komisie musí na svojom zasadnutí potvrdiť ešte Rada EÚ, zložená zo zástupcov jednotlivých členských krajín. Tí musia definitívne rozhodnúť do 19. decembra. V neprospech Maďarska vyznieva hlavne to, že na schválenie návrhu Komisie postačí tzv. kvalifikovaná väčšina – rozhodnutie teda nemusí byť jednohlasné.
Cez plán obnovy a odolnosti sa Maďarsko zaviazalo urobiť spomenutých 17 nápravných opatrení spolu s ďalšími reformami právneho štátu, ktoré súvisia s nezávislosťou súdnictva. V praxi to znamená, že žiadna platba v rámci plánu obnovy cez ozdravný program EÚ budúcej generácie (NGEU) nebude možná, kým Maďarsko úplne a správne neimplementuje všetkých celkovo 27 reformných opatrení. Opäť pre porovnanie – stále existuje podozrenie, že slovenská vláda Európsku komisiu pri pláne obnovy vyslovene oklamala. Nečinnosť Komisie v tejto oblasti môže však súvisieť práve s rozdielnou „poslušnosťou“ Slovenska a Maďarska.
Naviac, podľa informácii zahraničného týždenníka Politico, ktoré slovenskému prostrediu sprostredkovala agentúra TASR, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v prípade Maďarska zrejme prvýkrát poruší svoju tradíciu a nepocestuje do Budapešti odprezentovať finančnú pomoc vyplývajúcu z plánu obnovy a odolnosti.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Orbán zaplatí za svoje suverénne názory! EÚ Maďarsku zrejme zmrazí 7,5 miliardy