eReport.sk
orbán bruselu vadím ja
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: tasr

Orbán: Peniaze nám vzali len kvôli tomu, že Bruselu vadím ja a moja vláda!

Orbán sa vyjadril, že Bruselu vadí tak on ako i jeho vláda. Medzi Európskou úniou a Maďarskom existujú v niektorých dôležitých a zásadných otázkach názorové rozdiely. V súvislosti so zmrazením častí eurofondov to v piatok vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.
  2. zavedenie sankcií voči Maďarsku
  3. Azerbajdžan je kľúčovou krajinou
  4. slovnaft vláda ohrozuje bezpečnosť

Únia podľa Orbána chcela, aby z tohtoročných aprílových parlamentných volieb v jeho vlasti vzišla ľavicová vláda, preto peniaze nedala Maďarsku, ale ľavici, aby jej pomohla vyhrať voľby.

Vadím im

„Voľby však vyhrala pravica. Európska komisia nemala inú možnosť, len rokovať s nami, a tak navrhla určité podmienky. My časť týchto podmienok považujeme za zbytočné, avšak chceli sme dosiahnuť výsledok, preto sme sa dokázali s Bruselom dohodnúť,“ argumentoval Orbán.

Brusel

Eurokomisia v stredu oznámila pozastavenie 65 percent záväzkov pre tri operačné programy v rámci politiky súdržnosti, čo predstavuje 7,5 miliardy eur z bežného rozpočtu Európskej únie vyčlenených pre Maďarsko.

Komisia

Komisia v rámci hodnotenia postupu podmienenosti skonštatovala, že aj napriek krokom maďarskej vlády pretrváva riziko pre rozpočet EÚ. Európska komisia zároveň odporučila krajinám eurobloku, aby schválili národný plán obnovy a odolnosti Maďarska v hodnote 5,8 miliardy eur v podobe grantov.

Zásadné kroky

Maďarsko podľa EK nedokázalo do 19. novembra primerane implementovať hlavné aspekty 17 nápravných opatrení dohodnutých v rámci všeobecného mechanizmu podmienenosti, ako sa zaviazalo. Na odstránenie zostávajúcich rizík pre rozpočet EÚ v Maďarsku budú preto potrebné ďalšie zásadné kroky.

Leyenovej tradície

Naviac, podľa informácii zahraničného týždenníka Politico, ktoré slovenskému prostrediu sprostredkovala agentúra TASR, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v prípade Maďarska zrejme prvýkrát poruší svoju tradíciu a nepocestuje do Budapešti odprezentovať finančnú pomoc vyplývajúcu z plánu obnovy a odolnosti.

Orbán

Je známy svojimi názormi na dodávky zbraní Ukrajine a taktiež na protiruské sankcie. „Môžeme povedať, že v dôsledku sankcií sa európsky ľud stal chudobnejším a Rusko nepadlo na kolená… Táto zbraň sa obrátila proti nám, Európa si sankciami strelila do nohy,“ vyhlásil Orbán nedávno v parlamente.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán: Peniaze nám vzali len kvôli tomu, že Bruselu vadím ja a moja vláda!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti