eReport.sk
zavedenie sankcií voči Maďarsku
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: tasr

Navracsics: My sme to čakali! Zmrazenie eurofondov Maďarsko neprekvapilo

Správa o zmrazení eurofondov pre Maďarsko nebola pre maďarskú vládu prekvapením, vyhlásil v stredu v Budapešti minister územného rozvoja zodpovedný aj za využitie európskych zdrojov Tibor Navracsics. Súčasne vyjadril nádej, že kabinet splní všetky požiadavky Európskej komisie tak, aby sa v roku 2023 Maďarsko dostalo ku všetkým fondom Európskej únie.   

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bosna a Hercegovina patria do Únie
  2. Policajti pred rodinným domom v maďarskej obci Bezenye, kde dolapili slovenského zločinca.
  3. Šéf Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SD).
  4. Nový dezignovaný rakúsky spolkový kancelár a doterajší minister vnútra Karl Nehammer.

Minister na on-line tlačovej konferencii v súvislosti so zmrazením eurofondov podotkol, že doterajšie tempo plnenia požiadaviek v celku mohlo spôsobiť isté omeškania. „Legislatívny harmonogram, ktorý sa začal začiatkom septembra, obsahuje totiž termíny, ktoré sú ešte pred nami,“ spresnil.

Musíme záväzky plniť

Maďarsko podľa jeho slov musí svoje zvyšné záväzky splniť rovnako precízne a dôsledne ako tie predchádzajúce, potom bude mať prístup k prostriedkom v rámci všetkých operačných programov.

Podľa Navracsicsa dôležitým prvkom vyhlásenia eurokomisie je, že odporučí schválenie národného plánu obnovy Maďarska v hodnote 5,8 miliardy eur. „Maďarský plán dostal najvyššie hodnotenie, s výnimkou jednej kategórie,“ zdôraznil. Poznamenal, že Maďarsku sa tak otvára možnosť podpísať dohodu o pláne obnovy a tento krok by mohol otvoriť aj cestu k kohéznym fondom.

7.5 miliardy zastavili

EK v stredu oznámila, že zachová svoj pôvodný návrh z 18. septembra na pozastavenie 65 percent záväzkov voči Maďarsku pre tri operačné programy v rámci politiky súdržnosti, čo predstavuje 7,5 miliardy eur z bežného rozpočtu EÚ vyčlenených pre Maďarsko.

Komisia zároveň odporučila krajinám EÚ, aby schválili národný plán obnovy a odolnosti Maďarska v hodnote 5,8 miliardy eur v podobe grantov. Exekutíva EÚ tak urobila po tom, ako sa ubezpečila, že do národného plánu boli zahrnuté dôležité opatrenia týkajúce sa nezávislosti súdnictva a ochrany rozpočtu EÚ.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Navracsics: My sme to čakali! Zmrazenie eurofondov Maďarsko neprekvapilo

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti