eReport.sk
Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.
Věra Jourová. Foto: tasr/ap

Eurokomisia posilní boj proti ruskej propagande! Jourová: Postaráme sa

Eurkomisia posilní boj proti ruskej propagande! Vo štvrtok oznámila vytvorenie šiestich nových centier boja proti dezinformáciám. Tie sa stanú súčasťou Európskeho strediska pre monitorovanie digitálnych médií (EDMO). Informuje o tom spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. V prázdnej špajzi sa vždy nájde?
  2. Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľské otázky a rodovú rovnosť Věra Jourová.

EDMO je nezávislá platforma pre overovateľov faktov, akademických výskumníkov a iných relevantných subjektov v oblasti boja proti dezinformáciám v Európe. Nové centrá, ktoré pokryjú už všetky členské krajiny EÚ, začnú fungovať od začiatku budúceho roka. Doplnia pritom doterajších osem centier, ktoré sú v prevádzke od vlaňajška.

Jourová hovorí o dôraze na efektivitu

Centrá vytvoria sieť, ktorá bude odhaľovať a analyzovať dezinformačné kampane. A tiež organizovať okrem iného aktivity v oblasti mediálnej gramotnosti na národnej i nadnárodnej úrovni.

Podpredsedníčka eurokomisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v správe pre médiá uviedla, že zabezpečenie transparentnosti, zvyšovanie informovanosti a overovanie faktov patria medzi najdôležitejšie nástroje, ktoré má EÚ k dispozícii proti šíreniu dezinformácií v online prostredí.

„Postaráme sa, aby sa to robilo efektívne a výsledky boli dostupné každému Európanovi… (EDMO) posilní úsilie v boji proti ruskej vojnovej propagande v každej krajine EÚ a vo všetkých jazykoch,“ opísala situáciu Jourová.

Projekt zhltne milióny eur

Šesť návrhov, ktoré vyberie skupina nezávislých odborníkov, dostane peniaze od EÚ. Celkovo až približne osem miliónov eur. Financie poskytne program Digitálna Európa.

Nové štátne a regionálne centrá budú od budúceho roka pokrývať Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Grécko, Chorvátsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Maltu, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko a Slovinsko.

Slovensko je spolu s Českou republikou a Poľskom pokryté aktivitami, ktoré v tejto oblasti vyvíja Stredoeurópske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií (CEDMO) na Karlovej univerzite v Prahe.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Eurokomisia posilní boj proti ruskej propagande! Jourová: Postaráme sa

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti