eReport.sk
Kolíková sa teší
Mária Kolíková (SaS). Foto: tasr

Opoziční poslanci sa obrátili na Ústavný súd SR. Kolíková: Musíme zachrániť právny štát!

Skupina opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR z SaS, KDH a hnutia Slovensko doručila v utorok na Ústavný súd (ÚS) SR podanie v súvislosti so schválenou novelou Trestného zákona. Na tlačovej konferencii o tom informovala poslankyňa Mária Kolíková (SaS). Poslanci namietajú nesúlad novely s Ústavou SR. V právnej úprave vidia procesné pochybenia aj obsahové nezrovnalosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj
  2. Orbán výrazne zmenil postoj
  3. Progresívna chobotnica

Podanie na ÚS SR

Podanie podpísalo 36 opozičných poslancov. Podľa Kolíkovej ich návrh obsahuje hlbšiu analýzu procesu prerokovania v parlamente. Poslanci v podaní argumentujú, že pri novele neboli splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie.

Tvrdia tiež, že pri rokovaní v NR SR došlo k množstvu chýb. Spôsob, akým sa novela prerokovala v parlamente, považujú za hrubý spôsob narúšania parlamentnej demokracie.

Kolíková zachraňuje právny štát

 „Popri podaní, ktoré dala prezidentka, v tomto podaní je veľmi dôsledne zanalyzované to, čo sa dialo v parlamente. Sú to poslanci, ktorí to vedia posúdiť, je tu hlbšia argumentácia procesného pochybenia,“ uviedla Kolíková.

Poslanci namietajú aj obsah schválenej novej legislatívy. 

„V prvom rade namietame, že tento trestný zákon znamená faktickú amnestiu. Parlament si tu osobuje niečo, čo mu neprináleží. V rámci deľby moci nemá parlament právo udeľovať amnestiu,“ povedala Kolíková.

S tým, že amnestia by bola udelená v stovkách vecí, ktoré nie sú nijako vyhodnotené s dosahom na práva obetí. Neexistuje podľa nej dôvod, ktorý by vysvetľoval potrebu takejto radikálnej právnej úpravy. Označila ho za výsmech dôvery v právny štát.

Boj za Daniela

Namietajú tiež zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Právna úprava je podľa poslancov hrozbou hospodárskych škôd pre Slovensko. Poslankyňa priblížila, že v stredu (21. 2.) by malo zasadať plénum ÚS.

Obe podania, vrátane toho, ktoré podala prezidentka Zuzana Čaputová, by podľa Kolíkovej mohli na ÚS spojiť a už na tomto zasadnutí prijať na ďalšie konanie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Opoziční poslanci sa obrátili na Ústavný súd SR. Kolíková: Musíme zachrániť právny štát!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre