eReport.sk
Orbán výrazne zmenil postoj
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: tasr

Tak predsa! Maďarský parlament prerokuje vstup Švédska do NATO, Kristersson sa stretne s Orbánom

Štokholm víta, že maďarský parlament na budúci týždeň bude hlasovať o vstupe Švédska do NATO. Podľa agentúry MTI to uviedol v utorok na tlačovej konferencii v Štokholme švédsky minister obrany Pal Jonson, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Akt zúfalstva?
  2. Fico zatiaľ prezidentke mená ministrov nedoručil
  3. Zahraničie si Žilinku váži

Schôdza už v pondelok

„Samozrejme, že nás táto správa teší,“ povedal Jonson. Predseda parlamentnej frakcie maďarskej vládnej strany Fidesz Máté Kocsis v utorok na Facebooku oznámil, že požiadal predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra, aby zaradil ratifikáciu vstupu Švédska do NATO do programu prvého dňa jarného zasadnutia, ktoré sa začína budúci pondelok.

Kocsis v liste adresovanom Kövérovi naznačil, že poslanci frakcie majú v úmysle podporiť ratifikáciu. Mnohí predstavitelia Fideszu mali doposiaľ vážne výhrady voči švédsko-maďarským vzťahom, čo im znemožňovalo hlasovať za vstup Švédska.

Stretnutie

Švédsky premiér Ulf Kristersson sa v piatok v Budapešti stretne s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom v spojitosti s hlasovaním maďarského parlamentu o členstve Švédska v NATO. Oznámila to v utorok švédska vláda. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Po maďarskej ratifikácii sa Švédsko môže stať 32. členom NATO. Fínsko a Švédsko reagovali s obavami na ruskú inváziu na Ukrajinu 24. februára 2022 a požiadali preto v máji 2022 spoločne o vstup do NATO. Podmienkou členstva je, že ho musia odsúhlasiť všetky členské krajiny. Fínske členstvo maďarský parlament schválil v marci 2023.

Zdroj: (spravodajca TASR Ladislav Vallach), tasr, teraz


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tak predsa! Maďarský parlament prerokuje vstup Švédska do NATO, Kristersson sa stretne s Orbánom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre