eReport.sk
Zhromaždený dav pred parlamentom, v pozadí Bratislavský hrad. Foto: eReport.sk

Ako protestovali Slováci? Pozrite si najlepšie videá a fotografie z ulice

Situáciu sme sledovali online. Deň boja za slobodu a demokraciu nastal a k aktuálnej spoločensko-politickej situácii chcela svoj názor povedať ulica! Sviatok, ktorým sme si v utorok po 31 rokoch pripomenuli tzv. Nežnú revolúciu, však aktuálne zastihol Slovensko v mimoriadne zložitej situácii. Predovšetkým pandémia nového koronavírusu a s tým spojené opatrenia vlády premiéra Igora Matoviča spôsobili to, že na 17. november boli avizované viaceré protestné zhromaždenia nielen v hlavnom meste Slovenska.

Napriek platnému núdzovému stavu a s tým spojeným zákazom zhromažďovania – a viacerým varovaniam zo strany politických špičiek aj odborníkov na legislatívu, že ide o nezákonné zhromaždenia, sa už od 15.00 hodiny, dejiskom zhromažedí – a to počas utorkového sviatočného dňa, stala bratislavská hlavná stanica, v približne rovnakom čase avizovali prítomnosť pred budovou parlamentu politici Smeru.

A približne od 16. 00 hodiny sa uskutočnila protivládna demonštrácia v centre Bratislavy. Pred Úradom vlády SR už počas dňa príslušníci bezpečnostných zložiek postavili kovové zábrany, pred Prezidentským palácom sa objavili transparenty, jeden priamo na jeho vstupnej železnej bráne. Iniciatíva Za slušné Slovensko v utorok dopoludnia na námestia v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Lučenci, Kežmarku a na ďalších miestach po Slovensku umiestnila tisíce kvetov. Vyjadrili sa aj predstavitelia študentského hnutia, ktorí sa v roku 1989 postavili proti totalitnému režimu.

Ako sme vás informovali, už pondelok 16. novembra sa pred Úradom vlády SR aj zváralo! Stalo sa tak po tom, ako sa stovky ľudí zhromaždili v centre Bratislavy už v nedeľu 15. novembra, o čom sme vás takisto podrobne informovali.

Zdroj: YouTube.com

Prípravy na avizované zhromaždenia boli teda počas dňa v plnom prúde, vrátane mobilizácie bezpečnostných zložiek. Koaliční politici, napríklad aj Richrad Sulík a jeho SaS, v súvislosti s protestmi hovorili o zneuctení pamiatky 17. novembra. Opozícia má však iný názor. Reakcie Fica, Pellegriniho boli v kontraste s postojom premiéra Igora Matoviča, či ministrov Márie Kolíkovej a Romana Mikulca a ďalších vládnych politikov . K situácii sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Čo napokon priniesla ulica? Situáciu sme sledovali minútu po minúte. Nižšie nájdete fotografie aj videá, ktoré podrobne zachytávajú, aký to sviatočný utorok, Slovensko prežilo.

Zdroj: eReport.sk, tasr, foto a video: Vlasdo Benko Jr. Pavel Knapko, tasr, FB


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako protestovali Slováci? Pozrite si najlepšie videá a fotografie z ulice

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php